10 najwyższych gór UK 

Czy wiecie,że wszystkie 10 najwyższych gór Wielkiej Brytanii znajduje się w Szkocji? 

Oto one :

 1. Ben Nevis , Highland ( 1,344 m n.p.m)
 2. Ben Macdhui, Moray ( 1,309 m n.p.m)
 3. Braeriach, Aberdeenshire ( 1,296 m n.p.m)
 4. Cairn Toul, Aberdeenshire ( 1,293 m n.p.m)
 5. Cairn Gorm, Moray/ Highland ( 1,245 m n.p.m)
 6. Aonach Beag, Highland ( 1,236 m n.p.m)
 7.  Cairn Mor Dearg, Highlands ( 1,223 m n.p.m)
 8. Aonach Mor, Highlands ( 1,219 m n.p.m)
 9. Ben Lawers, Perth and Kinross ( 1,214 m n.p.m)
 10. Beinn a’Bhurid, Aberdeenshire ( 1,196 m n.p.m)

W samej Szkocji znajduje się 284 góry o wysokości przekraczającej 914 metrów ponad poziom morza. Bardzo często określa się je pod nazwą Munros.

To ciekawe bo niemal w każdym regionie Wysp można znaleźć inne ( językowe)określenie gór i szczytów o rożnej wysokości , nie bądźcie więc zaskoczeni takimi terminami jak wywodzącymi się z regionów Anglii –Wainwrights , walijsko-angielskimi – Nuttalls . Spotkać się można jeszcze z Marilyns czy Hewitts

Co to są Munros?

Najbardziej znanym ich określeniem jest lista  Sir Hugh Thomasa Munro, który skatalogował i wyszczególnił w 1891 roku listę gór o wysokości ponad 3000 stóp ( 914 m ) W samej Szkocji jest sporo takich wzniesień, według wskazówek badacza mają to być oddzielne szczyty. Obowiązek nad uaktualniania listy spoczywa w rękach Scotish Mountainering Club.

Od 1891 roku ogłoszono kilka aktualizacji, najnowsze dane podają liczbę 284 gór w tej kategorii. Listę możecie sprawdzić TUTAJ

Sama nie mieszkam w Szkocji a jej cudne widoki są jeszcze na mojej liście ” YOU MUST SEE” chciałabym więc wspomnieć jeszcze o najwyższych szczytach Walii oraz Anglii, niektóre z nich udało mi się odwiedzić i nawet zdobyć ich szczyty.

 • Najwyższy szczyt Anglii – Scafell Pike (977 m n.p.m)
 • Najwyższy szczyt Walii – Snowdon ( 1,085 m n.p.m)
 • Najwyższy szczyt Irlandii Północnej – Slieve Donard (852 m n.p.m)

 

Pare dobrych lat temu wraz z moim K odwiedziliśmy Snowdon National Park, wyniosłam z tego miejsca wiele ciekawych wspomnień. Miałam też okazje  wdrapać się na szczyt Snowdonu.

Góry zawsze były moją miłością, obecnie wyprawa do nich to troszkę dłuższa podróż.

W związku z tym wpisem mam postanowienie – dogrzebie się do moich starych zdjęć z wycieczki na Snowdon i opisze Wam moją wyprawę.

Tyle na dziś, zapraszam za tydzień na kolejną ciekawą 10 tkę 😀