Algierskie ciekawostki i loteria 

Dzisiaj zapowiedziana wcześniej ostatnia cześć mojej opowieści pocztówkowej o Algierii wraz z loterią pocztówkową.

W ramach wstępu 

Moje ostatnie posty przyniosły dużo miłych komentarzy za które bardzo serdecznie dziękuje, pojawiły się też pytania i może właśnie dlatego postanowiłam wyjść nieco na przeciw tym zapytaniom. Nieco pogrzebałaby, troszkę się dokształciłam i dziś więcej ciekawostek.

Flaga Algierii


Berberowie i religia w Algierii

Jak podają współczesne dane wiekszą cześć terenów pustynnych Algierii zamieszkują dzisiejsi Berberowie. To bardzo ciekawy lud, stanowią  rdzenną ludność północnej Afryki i Sahary pochodzenia chamito-semickiego. Stanowią w większości odrębny typ somatyczny w ramach rasy białej, nazywany w nauce berberyjskim. Wielu ma do dziś niebieskie oczy, rude, bądź jasne włosy. Na terenie Afryki Północnej zamieszkują od wieków. Ogromna większość z nich to suniccy muzułmanie. Berberowie wierzą, że Allah jest jedynym bóstwem, a Mahomet jest jego prorokiem. Według nich powinna powstać ‚umma’, zjednoczona społeczność muzułmańska, którą kierować będzie kalif – przywódca od spraw politycznych, ale nie religijnych. W tym ostatnim różnią się od szyitów, którzy w kalifie widzą następcę Mahometa. Algieria jest więc krajem muzułmańskim (islam jest religią „państwową”), a więc obowiązują w nim prawa i zasady islamu. Nie należy przebywać w miejscach publicznych w stroju plażowym, a także w krótkich spodenkach i spódniczkach mini. Nie wolno wchodzić do meczetów bez respektowania zasad odpowiedniego stroju i zachowania. Zwiedzanie świątyń przez kobiety jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia. W okresie ramadanu jedzenie, picie i palenie tytoniu w miejscach publicznych od świtu do zmierzchu może być potraktowane jako obraza zasad. 

 Językiem berberyjskim mówi dzisiaj jeszcze od 6 do 7 mln ludzi, a najwięcej w Maroku i Algierii.   Nazwa Berber pochodzi od łacińskiego słowa barbarus czyli barbarzyńca. Berberowie zaś mówią o sobie Amazigh – „ludzie wolni”. 

Prawdopodobnie Berberowie na wspomnianych wyżej terytoriach byli obecni od starożytności. Spotykali ich już starożytni Grecy i Kartagińczycy kolonizując południowe wybrzeża Morza Śródziemnego. W latach 1921–26 na terenie obecnego Maroka istniała berberyjska Republika Rif. Po procesie dekolonizacji wielu Berberów migrowało do Francji. W nowych krajach po dekolonizacji z trudem odnajdywali się w nowej rzeczywistości stając się obywatelami drugiej kategorii po Arabach. Na emigracji wnieśli szczególnie ważny wkład w kulturę francuską. Przykładem jest tu cała plejada aktorów, piosenkarzy, na przykład Isabelle Adjani, piłkarz Zinedine Zidane. Współcześnie w krajach istniejących na ojczystych ziemiach Berberów, szczególnie w Algierii (8–15% Berberów) czy Maroku (30%), arabskie władze prowadzą politykę ich wynaradawiania i asymilacji.

Kobiety w Algierii 

Tradycyjnie w kulturze algierskiej kobiety postrzegane są jako słabsze od mężczyzn w aspekcie umysłowym, duchowym i cielesnym. Honor rodziny zależy w dużym stopniu od prowadzenia się jej członkiń – oczekuje się, żeby kobiety były przyzwoite, skromne i dyskretne. Przed ślubem wymagana jest czystość, a po nim bezwzględna wierność. W przypadku złamania tych zasad, kobietę może spotkać usankcjonowana przez tradycję kara ze strony mężczyzny.  Od czasu odzyskania niepodległości  ruch kobiecy w Algerii odniósł pewne sukcesy i w rezultacie pozycja kobiet jest nieco lepsza niż w sąsiednich krajach, takich jak Tunezja czy Maroko. Okazuje się,że mają taki sam dostęp do edukacji i rynku pracy jak mężczyźni. Algierczycy bardzo są dumni ze swojej niezależności i mają odmienne podejście do kobiecego stroju, większość kobiet na ulicy przybiera tradycyjną formę stroju jednak bardziej ze względów praktycznych aby nie być narażonym na zaczepki obcych mężczyzn czy komentarzy rodzinnych, wiele też ubiera się na styl zachodni z zachowaniem jakiegoś jednego elementu tradycji np.okrycia głowy. 

Na zdjęciu możecie zobaczyć dziewczynę w tradycyjnym ślubnym stroju, nawet obyczaje weselne bywają już bardziej zmienione, jak podaje stara tradycja narzeczeni mogą spotykać się i odwiedzać w swoich rodzinnych domach dopiero po oficjalnych zaręczynach. Na przyjęciu ślubnym goście pozostają do momentu, w którym młoda para uda się w odosobnienie, by skonsumować małżeństwo. Następnie publicznie pokazuje się zakrwawioną bieliznę panny młodej lub prześcieradło, co ma być dowodem na jej czystość. Dzisiaj ten zwyczaj wydaje się już nieco naciągany i nierespektowany zwłaszcza przez młodych i wykształconych Algierczyków, tradycje bardziej utrzymywane są w kwestiach obrzędów i stroju oraz tańca chociaż i ten ostatni element zaczyna być zmieniany.

Cytując Assia Mehdeb etnografa w dziedzinie folkloru Algierii

In Algeria, especially in the west, both men and women dance. We say ‘women dance and men play’ because the male dance is a ritual training for battle. It’s inspired by war games dating back to Algerian resistance against invaders.Muzyka w Algierii

 Dzisiaj dla obserwatorów z zewnątrz głównie „rai” – gatunek (a zwłaszcza jego popowa wersja), który zyskał dużą popularność we Francji, Hiszpanii i innych krajach europejskich. Przez wieki algierska muzyka ludowa pozostawała pod wpływem brzmienia andaluzyjskiego oraz, w nieco mniejszym stopniu, ottomańskiego. Popularny typ utworu to „nuuba”, długa suita.

Literatura,mądrość ludowa 

Wsród mieszkańców tego kraju można wyróżnić kilku znanych pisarzy :

* Mohammed Dib

* Assia Djebar

* Tahar Djaout

* Mouloud Feraoun

* Yasmina Khadra

Algierskie przysłowia są znane na całym świecie nawet my Polacy znamy niektóre z nich w trochę innej parafrazie.

Jeśli chcesz, żeby przedmiot był solidny, wykonaj go z własnej gliny.

Tylko muł odrzuca swoje pochodzenie.

Inteligentny wróg jest lepszy niż głupi przyjaciel.

Kuj żelazo, póki gorące.
Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Algierskie rozdanie czyli loteria w Storylandzie 

Dawno nie było u mnie konkursu dlatego zapraszam Was do udziału w losowaniu algierskiej widokówek plus dwóch dodatkowych trzech pocztówek niespodzianek.

1. Zasady loterii – mój wybór 

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby,które w komentarzu wpiszą cyfry pocztówek z algierskiej kolekcji,które najbardziej przypadły Wam do gustu. Mogą to być tylko 2 numery. Całą kolekcję prezentuję na dole posta.

2. Zasady loterii – mój numerek 

Po dokonaniu wyboru we własnym komentarzu dopiszcie sobie numer kolejny jaki Wam przypada.

3. Zasady loterii – rozstrzygnięcie konkursu 

Zwycięzca zostanie wytypowany drogą losową i ogłoszony na łamach mojego bloga.

Data zakończenia konkursu to piątek 17 czerwca 2016 o godzinie 20.00 mojego czasu lokalnego. 
A OTO MOJE KARTKI GOTOWE DO LOTERII- ZAPRASZAM I POWODZENIA 💕📮❤️😀