Boxing Day czyli Drugi Dzień Świąt 

Drugi dzień świąt niezmiennie kojarzy mi  się z wielkimi zakupami, obniżkami w sklepach. Mówiąc krótko mieszkam w kraju gdzie ludzie kochają zakupy, gdy tylko wiec na wystawach sklepów pojawia się magiczne słowo SALE ludzi ogarnia istny obłęd. Niestety od wielu lat związki zawodowe bezskutecznie walczą o zamknięcie sklepów w dni świąteczne. Niestety tylko niektórzy pracownicy supermarketów czy butików w galeriach mogą cieszyć się wolnym dniem w tzw. Boxing Day.

img_0492
 

Nazwa oznacza dosłownie ” Pudełkowy Dzień ” a bierze się z tego iż w dawnych czasach czasach do kościołów przynoszono drobne podarki zapakowane w pudełka ,te małe prezenty rozdawano najuboższym właśnie drugiego dnia świąt. Nazwa pozostała ,do dzisiaj właśnie w tym dniu przekazywane są przeróżne darowizny dla biednych, w kościołach anglikańskich zbiera się specjalne datki dla tych, którzy są w największej potrzebie.


Tradycją rodzinną w Anglii przez długie lata gdy sklepy były zamknięte były wspólne odwiedziny lokalnego teatru, wszyscy chcieli obejrzeć świąteczną pantomimę. Przedstawienie często było oparte na motywach znanej baśni takiej jak Królewna Śnieżka czy Piotruś Pan, bardzo często krótkie spektakle przedstawiane też były na placach targowych,w centrach miast czy wsi przez przyjezdnych kuglaży. Do dziś tradycja bajkowej pantomimy podtrzymywana jest na deskach teatrów londyńskich, na West Endzie odbywa się istny maraton pantomim a główne role często odgrywają najbardziej znane osoby z ekranów tv, cały ich dochód przekazywany jest na cele charytatywne. Nawet w moim lokalnym teatrze Mayflower będzie miało miejsce jedno z takich przedstawień , to świetna okazja na wprowadzenie nowej i naprawdę bardzo prorodzinnej tradycji pod dachy domów, zamiast włóczyć się po supermarketach można wybrać rodzinną rozrywkę w postaci świątecznej  pantomimy.


Święta za nami, moje były wspaniałym czasem rodzinnym, nie zabrakło też czasu na zimowe spacery i poszukiwanie wiktoriańskiego ducha Świąt Bożego Narodzenia w Anglii. Pokaże Wam wkrótce co widziałam w czasie moich zimowo świątecznych przechadzek, tymczasem koniec roku puka do drzwi nie przeoczcie więc mojego podsumowania roku i zapowiedzi na nadchodzący czas.

Pozdrawiam wszystkich w ten grudniowy wieczór.