Lazurowe wspomnienie

W Anglii zaczyna się dzisiaj długi pierwszy majowy weekend, każdy planuje wyjść na łono natury, niemal wszyscy oglądają nerwowo prognozę pogody na następnych parę dni. ( jak co roku deszcz chce popsuć wszystkim plany) Każdy chce wykorzystać wolny czas,atrakcje turystyczne przeżywają oblężenie, wszędzie słyszy się o organizowanych festynach, wesołych miasteczkach, maratonach, charytatywnych biegach, wyścigach czy innych imprezach. Zwolennicy odpoczynku na łonie natury wyciągają mapy i planują wycieczki, mieszczuchy wolą wydawać pieniądze w przeżywających oblężenie centrach handlowych, młodzież wisi na facebooku w kawiarni… Domatorzy odkurzają grille i planują biesiadowanie. My też mamy swoje plany, jeśli deszcz nie pokrzyżuje planów to pochwalę Wam się co robiłam w weekend w następnym tygodniu a dziś nieco zmuszona przez deszczowa pogodę sięgam po pakiet zdjęć, które od dawna czekały na publikacje na blogu.

Na stronie facebookowej mojego bloga umieściłam wczoraj kolorowe zdjęcie, zlepek wspomnień z krótkiego weekendu na Lazurowym Wybrzeżu. Tym razem nie chodzi o słowa a bardziej o obraz, bo przepiękne zakątki Lazurowego Wybrzeża raczej powinno się opowiadać w obrazach niż w słowach. Nie wyciągam dziś sztalug, nie naciągam płótna na ramę, pokazuje Wam obrazy utrwalone w obiektywie aparatu mojego męża. Zostawiam Was z tym miejscem, popatrzcie sami, zdjęcia zostały wykonane wczesną wiosną ale jak widać wiosna na południe Francji zawitała dużo wcześniej. Może umilą Wam ten piątkowy wieczór i pobudzą wyobraźnie, skłonią do planowania wakacyjnych eskapad większych lub mniejszych.

IMG_0085IMG_0079IMG_0096

 

Co wiemy o Cannes? 

Cannes (prowansalski Canas) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie na Lazurowym Wybrzeżu. Obecnie miasto znane jest na całym świecie dzięki międzynarodowemu festiwalowi filmowemu i turystyce. Od czasów średniowiecza aż do początku XIX wieku Cannes było małą rolniczą i rybacką osadą. W latach 30. XIX wieku zostało odkryte przez francuską i zagraniczną arystokrację, która zbudowała tutaj swoje rezydencje. Szczególne zasługi dla rozwoju tego miasta oddał brytyjski polityk Lord Henry Peter Brougham (1778-1868). Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 68 676 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 3500 osób/km² (wśród 963 gmin regionu Prowansja-Alpy-W. Lazurowe Cannes plasuje się na 7. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 500.). W pobliżu, między Cannes a Niceą, powstał park technologiczny Sophia-Antipolis.

Główną promenadę miasta wyznacza bulwar La Croisette wzdłuż którego ciągną się jedne z najdroższych hoteli w mieście wśród których najchętniej odwiedzany przez gwiazdy filmowe to słynny hotel Carlton – InterContinental.

IMG_0095IMG_0093IMG_0094

Ciekawostki 

  • Cannes zostało uwiecznione w słynnym filmie Złodziej w hotelu (To Catch a Thief) nakręconym w 1955 roku. Jest to pierwszy kolorowy, panoramiczny film o wysokiej rozdzielczości, nakręcony na Lazurowym Wybrzeżu uznawanym za najważniejszy region turystyczny Francji
  • W Cannes znajduje się kilkanaście murali o tematyce filmowej

 

IMG_0084

 

Ciekawe czy wiecie,że…

Organizatorzy festiwalu w Cannes ogłosili w czwartek listę kilku filmów, które uzupełnią tegoroczne pokazy. Wśród nich znalazł się film Romana Polańskiego „D’apres une histoire vraie”. Będzie pokazany poza konkursem. Nowy film Polańskiego to adaptacja bestsellerowej „Prawdziwej historii” Delphine de Vigan. Autorka sięga w niej po wątki autobiograficzne. Główną bohaterką jest pisarka, której powieść o matce samobójczyni stała się bestsellerem. Jednak sukces ma drugą stronę – pisarka dostaje np. anonimy nękające ją za to, że odniosła sukces kosztem szkalowania rodziny. Zaprzyjaźnia się z rówieśniczką – tak blisko, że ta wprowadza się do jej domu i stopniowo przejmuje nad nią kontrolę.

Roman Polański współpracował przy tym filmie z Olivierem Assayasem, reżyserem m.in. nagrodzonego na festiwalu w Cannes filmu „Personal Shopper”. Zagrały m.in. Emmanuelle Seigner i Eva Green.  ( źródło tekstu – wyborcza.pl)

Bardzo jestem ciekawa tego filmu, tymczasem zostawiam Was z obrazem zasypiającego już Cannes – miasta nie tylko filmowego, pełnego celebrytów i cen na miarę milionerów. Poza sezonem nieco uśpione i drzemiące jak kot, wkrótce obudzi się ze snu i znowu będzie miało swoją chwile w blasku fleszy.

IMG_0080

Festiwal w Cannes rozpocznie się 17 maja. 
Nowy film Romana Polańskiego, 
adaptacja powieści Delphine de Vigan,zostanie pokazany 
poza konkursem 70. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

 

IMG_0082

 

Dziękuję za odwiedziny, tutaj też mnie znajdziesz ;)

  • RSS
  • Follow by Email
  • Facebook
  • Google+
    https://storyland14.com/cannes">