Dzień świąteczny po angielsku 

W czasie gdy my odsypiamy jeszcze uroczystą Pasterkę o północy to poranek świąteczny w Wielkiej Brytanii jest momentem radości z odpakowywania prezentów.
Około południa nadchodzi czas aby zasiąść do świątecznego obiadu.Brytyjczycy nie dzielą się opłatkiem. To piękna polska tradycja. Mają oni za to ” Christmas crakers”, nie jest to obowiązkowy element na świątecznym stole i nie wiele ma wspólnego z opłatkiem, ale często pojawia się na świątecznych kolacjach. Czym on jest? Są to duże, ozdobne, papierowe cukierki (w środku nie ma nic słodkiego), które dwie osoby rozrywają pociągając do siebie. Rozdarcie go sygnalizowane jest dość głośnym wybuchem, a we wnętrzu możemy znaleźć małą niespodziankę, taką jak papierowa korona na głowę, karteczka z wróżbą, kość do gry lub coś podobnego.  


Na świątecznym stole zazwyczaj króluje indyk nadziewany orzechami lub kasztanami, jako warzywa podawane są pieczone ziemniaki z marchewką, pietruszką, nie może też zabraknąć brukselki ( której szczerze nie znoszę) 


U nas musi być makowiec, sernik, a co oni jedzą na deser? Anglicy mają kilka typowo świątecznych deserów. Wszystkie są bardzo charakterystyczne i nie można przejść obok nich obojętnie. Albo się je polubi, albo znienawidzi. Pierwszy z nich to Christmas pudding. Jest to mocno nasączone alkoholem ciemne ciasto z ogromną ilością bakalii. Przygotowuje się je sporo przed świętami, ponieważ ,,dojrzewa” około pięciu tygodni, tradycyjny jeszcze dłużej. Po tym czasie trafia na świąteczne stoły. Pod koniec uczty uroczyście wnoszone jest  Christmas cake to specjalne świąteczne ciasto przygotowywane podobnie jak christmas pudding, na długo przed świętami. Jak poprzednie desery zrobione jest z ciemnego ciasta z bakaliami, nasączone alkoholem i polane grubą marcepanową masą. Często udekorowane różnymi świątecznymi figurkami. Po obiedzie cała rodzina odpoczywa i słucha uroczystego orędzia królowej nadawanego z Pałacu Buckingham. 

Każdy z Was pewnie zastanawia się a co z prezentami? One już dawno powinny być rozpakowane jeszcze wcześnie z rana, gdy jednak do domu na świąteczny obiad zjawiają się goście to w dobrym tonie jest podarowanie im prezentu przy popołudniowej filiżance herbaty. Brytyjczycy nie przywiązują takiej wielkiej wagi do uroczystego stroju na ten dzień rodzinny, od wielu lat rządzi raczej zwyczaj ubrania swetra świątecznego, jest weselej i bardziej swobodnie. Nie można też zapomnieć o zrobieniu sobie rodzinnego zdjęcia i przesłaniu go z życzeniami Merry Christmas and Happy New Year czy to przez mail lub zwyczajnie umieszczenie go na Facebooku. 

Wszystkim życzę prawdziwie magicznych przeżyć i świątecznych chwil czy to w tradycyjnie polskim wydaniu czy w jakiejkolwiek formie jaka zagości w Waszych domach.

Wesołych Świąt / Merry Christmas Kochani ❤️