Gdy dotyk może zabić

JAK ZAWSZE POCZĄTEK TYGODNIA, KOJARZY NAM SIĘ Z ROZPOCZĘCIEM KOLEJNEGO ETAPU W NASZYM ZYCIU. PONOWNIE TRZEBA WSTAĆ RANO DO SZKOŁY,PRACY CZY NA UCZELNIĘ. ZDERZENIE Z RZECZYWISTOŚCIĄ BYWA CZASEM CIĘŻKIE LUB ŁATWE, MOŻE NIECO JAK PROGNOZA NA KOLEJNE 7DNI…

Księżyc jest lojalnym towarzyszem. Nigdy nie odchodzi, zawsze jest na miejscu ,przygląda się,zawsze widzi nas w naszych jasnych jak i ciemnych chwilach, nieustannie się zmienia,zupełnie jak my. Każdego dnia jest nową wersją siebie. Czasami słaby i wątły,innym razem silny i pełen światła. Księżyc rozumie co to znaczy być człowiekiem (…)

Chyba każdy z nas kiedyś zastanawiał się co stanowi nieodzowną istotę człowieczeństwa, czy nasza zdolność do rozmnażania się, sposób rozumowania a może bardziej umiejętność zgłębiania wiedzy, nasze emocje i uczucia. Co by się stało gdyby wszelkie nasze wyobrażenie o świecie zmienić diametralnie o 360 stopni. Oto przed nami obraz świata zrujnowanego, wyniszczonego przez wojnę i konsumpcyjny styl życia ludzi. W tym świecie nie ma już zielonych lasów, czystych rzek i pachnących kwiatów, zwierzęta beztrosko biegające po wzgórzach są już tylko przeszłością. Jedyne co się liczy  to ustalony z góry porządek świata, bez wspomnień, dziedzictwa kultury, książek- to co było kiedyś przyniosło tylko zagładę a jakikolwiek okruch wspomnień,małe ziarnko nadziei na odrodzenie się tego co już utracone jest tylko chorą myślą, upośledzeniem. W tym świecie autorka książki osadza naszą bohaterkę. Oto Julia, prawdziwy wybryk natury, dziwne z niej stworzenie, z powodów nieznanych jej samej i tym,którzy nie potrafią tego zgłębić jest obdarowana dziwnym darem czy też przekleństwem.
Jej dotyk zabija. 

1-hands-touching-1-1

Wyobraźmy sobie więc, nasze życie z taką przypadłością. Jak można żyć bez przytulania się do matczynego serca w momencie niepokojów wieku dziecięcego. Czy jest możliwe zrozumienie wśród ludzi bez możliwości przekazania im najmniejszego gestu takiego jak uścisk dłoni, czy otarcia łzy z policzka. Julia od urodzenia była tych drobnych gestów pozbawiona, niezrozumienie a przede wszystkim strach przed tym co w niej było popychało innych do odrzucenia Julii jako człowieka . Rodzice nie chcieli mieć z nią nic wspólnego , nie wspominając o jej życiu uczuciowym, zamknięta w szpitalu dla umysłowo chorych nie widziała już dla siebie rzadnego światła nadziei. Julia jednak to postać nietuzinkowa, wciąż wewnętrznie rozdarta w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytanie ludzkości – Kim jestem?.
Kiedy sięgnęłam po książkę spodziewałam się typowej książki s-f ze szczegółowymi opisami otaczającej rzeczywistości, zagubionego świata. Tego jednak tutaj nie znajdziecie, dla autorki czas w jakim osadzone są wydarzenia jest tylko tłem, ważniejsze są tutaj przeżycia bohaterki i jej emocje i uczucia, to w jaki sposób postrzega samą siebie. To bardziej książka o niesamowitym odczuciu osamotnienia i odrzucenia, o wielkim głodzie akceptacji. Warto też wspomnieć o tym jak autorka trafnie ukazuje mechanizm totalitaryzmu, segregacji rasowej i dyktatury. Władza, która utrzymuje się z poczucia strachu iż nadejdzie dzień przełomu.

Nadzieja jest kieszenią pełną możliwości (…)

Czy uda się Julii odkryć w sobie człowieka? Czy odbuje w sobie nadzieję na normalność życia? Tego możecie już dowiedzieć się w samej książce, dodam jeszcze iż autorka kontynuuje opowieść o Julii w dwóch innych książkach po które sięgnę pewnie troszeczkę później ( zazwyczaj nie czytam wszystkich części jednym ciurkiem ).

TAHEREH MAFI
DOTYK JULII / SHATTER ME ( tom 1)
MOJA OCENA 6/10

image

Pozostałe tomy:
Sekret Julii ( tom 2)
Julia trzy tajemnice (dodatek specjalny)
Dar Julii ( tom 3)

Dla tych co poszukują wersji kinowej :
http:// http://youtu.be/pT1KL-wmNyU