Gołonóg

Czy to zwierz jakiś albo bakteria? Bo właśnie ta nazwa dzisiaj będzie dominować w mojej kolejnej opowieści z ojczystego kraju, wszystko za sprawą Ani, od której otrzymałam wyjątkową pocztówkę. Kartka przywędrowała do mnie z Dąbrowy Górniczej a nawet bardziej konkretnie z dzielnicy Gołonóg.

Gołonóg – dzielnica Dąbrowy Górniczej. Mieści się w środkowej części miasta, na wschód od Centrum. Liczy ok. 50 tys. mieszkańców. Jednym z zabytków dzielnicy jest pochodzący z II poł. XIX w. dworzec, przykład architektury kolejowej, w którym mieściły się dwie restauracje – Gołonóg był ważną stacją przesiadkową obsługując duży ruch pasażerski – tu kończyły się tory kolei dąbrowsko-iwangorodzkiej bezpośrednio łączącej Zagłębie Dąbrowskie z Cesarstwem Rosyjskim. Przy budynku dworca do dziś rośnie szpaler potężnych pomnikowych topoli. 

Kościół św. Antoniego z Padwy

Na pocztówce możecie zobaczyć wapienne Wzgórze Gołonoskie (337 m n.p.m.) ze znajdującym się na szczycie Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego. Górujący nad otoczeniem kościół został zbudowany przez biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego w stylu barokowym pod koniec XVII w., w latach 1890-1891 przebudowany i rozbudowany w stylu neorenesansowym, powiększony o nawy boczne, otoczony kamiennym murem. W ostatnich latach poddany gruntownej i kosztownej renowacji w pełni odzyskał swój blask. 

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mówią nawet iż jest to najpiękniejszy kościół w ich mieście. Ciekawostka 

Przez wzgórze gołonoskie przechodziła niemiecka linia obronna z ostatniej fazy II wojny światowej (b-2). W skomplikowanym systemie niewielkich bunkrów i okopów ważne miejsce zajmowała wieża barokowego kościoła w Gołonogu – zarówno jako punkt obserwacyjny jak i stanowisko karabinu maszynowego. W czasie ofensywy wojsk radzieckich w styczniu 1945 roku zginęło tutaj kilkudziesięciu nacierających żołnierzy, ale linia obronna została przerwana.

Tęsknota za górami 

Wielokrotnie przejeżdżałam w pobliżu Wzgórza Gołonoskiego jadąc do Krakowa i nie uszło mojej uwadze wzgórze z pięknie usytuowanym na nie kościołem,być może teraz zatrzymam się po drodze aby wejść na wzgórze. Nie tylko obejrzeć piękny barokowy kościół ale może będę mieć szczęście i przy dobrej pogodzie zobaczę piękną panoramę Beskidów i Tatr z oddali. 

fot.panoramio.com

A może ktoś z Was zna to miejsce jeszcze lepiej ?