Historia jednej pocztówki, czyli jaką niespodzinkę otrzymałam z Moskwy?

Kolejna pocztówka a zarazem niespodzianka z Moskwy w mojej kolekcji pojawiła się dzisiaj rano.

Listonosz wrzucił mi do skrzynki dwie pocztówkowe niespodzianki, o jednej z nich na pewno napiszę przy okazji wspomnienia o kartkach od znajomych blogerek z Klubu Polki na Obczyźnie.  Druga, która jest bohaterką mojego dzisiejszego postu przybyła ze stolicy Rosji. 

Kiedy zobaczyłam skąd przybyła pomyślałam – jeszcze jeden znany mi widok carskiego pałacu, cerkwi czy Palcu Czerwonego.

A tu czekała mnie niespodzianka z Moskwy

Niespodzianka z Moskwy

Pocztówkę dostałam w ramach PC – znaczki to dość powszechny motyw z Rosji, nie narzekam są może niewielkie ale za to bardzo ładne. Zresztą jak nareszcie pokaże tu więcej pocztówek z Rosji to sami się przekonacie jak piękne znaczki przychodzą z tego kraju. Jeszcze żaden mnie nie rozczarował. Mój nadawca nie był zbyt wylewny, na kartce był tylko numer postcrossingowy i krótka wzmianka o tym co przedstawia kartka.

Kartka zaś była dla mnie prawdziwą zagadką – zwyczajnie nie potrafiłam rozpoznać obiektu z rysunku

Niespodzianka z Moskwy Dzięki pocztówce możemy pospacerować po Carycynie. Carycyno to południowo-wschodnia dzielnica stolicy Federacji Rosyjskiej, gdzie najważniejszym punktem jest kompleks pałacowo-parkowy carycy Katarzyny II.

W 1775 roku urodzona w Szczecinie Katarzyna II kupiła posiadłość Чёрная грязь (Czarny Kęs) pod Moskwą. Nakazała zbudować tu letnią rezydencję, na wzgórzu, pomiędzy dwoma rzeczkami – Gorodienką i Jazwienką. Olbrzymi carski pałac został wybudowany w całości z cegły, z licznymi wstawkami i ornamentami z białego kamienia. Jednak pałac, który ujrzała caryca Katarzyna niespełna dziesięć lat później – rozczarował ją. Miała wtedy zakrzyknąć: „to nie pałac – to więzienie!”.

( źródło tekstu – ruslink.pl)

Jak podają źródła architekt został zwolniony a sama Katarzyna II niedługo po tym zmarła, najważniejsza cześć to Wielki Pałac, Mały Palac, Dom Operowy i korpus kawalerii. Po śmierci carycy budowa została wstrzymana na niemal 200 lat. Dziś to przepiękny park i ma na pewno wartość muzealną a wejście jest bezpłatne.

Zabytki Moskwy

Bardzo dawno temu byłam w Moskwie i jak sadze w tamtym okresie ten obiekt był jeszcze w remoncie, dziś na pewno powinien należeć do jednego z punktów obowiązkowych dla podróżujących po tym mieście.

To na pewno ciekawostka architektoniczna ale i świetne miejsce do odpoczynku. Nie znałam Carycyna i jestem przekonana iż większości nas moskiewskie pejzaże kojarzą się tylko z okolicami Placu Czerwonego, niespodzianka spora a jakże w wydaniu rosyjskim ale jakże przyjemnie podłechtała moje turystyczne ego.

Fantastyczna niespodzianka z Moskwy

* dzisiejszy post sponsoruje inna moja pocztówka z kolekcji a jakże związana z Placem Czerwonym o której pisałam w ramach Mojego Pochodu Pierwszomajowego – zajrzyjcie i poczytajcie

Niespodzianka z MoskwyCzy byliście kiedyś z wizytą w Moskwie?

  • Może podzielicie się swoimi wrażeniami?
  • Czy może napiszecie link do Waszego posta ?
  • Co Wam się w tym mieście najbardziej podobało ?
  • A może macie niezbyt fajne wspomnienia?

Chętnie posłucham i poczytam 😀