Kim jest Malala ?

Na co dzień pracuję w szkole, przyglądam się tym młodym ludziom. Jacy są , co ich porusza, jakimi problemami żyją. Pod koniec tygodnia najstarsze klasy mają wyjechać na opłacony przez szkołę spektakl teatralny i tutaj pojawił się problem, pomimo iż wyjazd jest sponsorowany przez szkołę to na twarzach widać tylko niechęć i zniecierpliwienie.  Postanowiłam zapytać skąd w nich tyle etycznych emocji. Oto co usłyszałam:
A po co mamy jechać do jakiegoś teatru, wszystko i tak jest teraz w internecie. Szkoła zwyczajnie jak i inne rzeczy to tylko strata czasu.
Przeraża mnie czasem taka obojętność,  zastanawiam się wtedy, czy jest to podyktowane konsumpcyjnym stylem życia,  właściwie wszystko jest na wyciągnięcie ręki,  trzeba tylko po to sięgnąć.
Nasza rzeczywistość jest dla nas oczywistością,  wszystko ma swoje miejsce i czas, nie ma rzeczy nieprzewidywalnych ,mamy prawo dokonywania wyboru i sprzeciwiać się temu co nam przeszkadza.
Co jednak gdyby nagle to wszystko przybrało inny obrót? 
Co stało by się z nami stało ,gdyby nagle zabrano nam nasze bezpieczeństwo, odarto z tego co najcenniejsze – z naszej wolności?
Malala to 17 letnia dziewczyna, która  urodziła się w jednej z pakistańskich wiosek, niestety przy granicy z Afganistanem.
Odkąd była jeszcze bardzo mała nie pamięta aby w jej wiosce było możliwe normalne i spokojne życie.  Tam nigdy nie było oczywistości nam doskonale znanych, spokojna droga ze szkoły do domu, książki obecne w otwartych bibliotekach, dostęp do szkoły dla każdego niezależnie od jego płci, pochodzenia,religii.

Daj mi właściwe słowo i odpowiedni akcent a poruszę świat.
                                                                                Joseph Conrad

image

Malala została nawet postrzelona przez zamachowca talibańskiego, nie ustaje jednak w swoim głoszeniu prawa do nauki dla dziewcząt w Pakistanie oraz na całym świecie, gdzie to prawo zostało im zabrane.
Kiedy czytałam książkę o tej odważnej dziewczynie po raz kolejny przekonywałam się jak wielką  siłę ma w sobie słowo pisane. Nie ważne czy jest to blog, artykuł w czasopiśmie lub wielkie tomisko, a może tekst pieśni,  jego treść może nieść za  sobą wielkie zmiany, może poruszać serca i kruszyć mury, może też otwierać oczy.
Oto Malala – odważny głos a od 2014  najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

MALALA YOUSAFZAI with CHRISTINA LAMB

I’M MALALA. The Girl Who Stood Up for Education and Was Shot by the Taliban
MOJA OCENA 8/10

image

Dodatkowe źródła informacji
Życie i działalność Malali http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-23241937
Pełna biografia http://en.m.wikipedia.org/wiki
/Malala_Yousafzai