KOBIETY NIEZŁOMNE

Dzisiaj trochę okazyjne pisanie, w Polsce jest Dzień Babci.

Wychodzę więc wspomnieniom na spotkanie,taka garść okruchów z lat dzieciństwa- stukot babcinych sandał po podłodze w kuchni,zapach świeżo upieczonych bułeczek, do tego dochodzi jeszcze miseczka dopiero uzbieranych w ogrodzie porzeczek. Obie moje babcie już nie żyją, jednak nie do końca mam we wspomnieniach ich obraz jak z sielankowej opowiastki. Babcia- symbol niezłomności i wiary,że nadejdzie lepszy dzień, nadziei na poprawę bytu. Kobieta, która nie dba o siebie, za to nieustannie troszczy się o innych. Pokolenie dzisiejsze przy ich dokonaniach wydaje się grupką chorowitych i bladych istot bez jakichkolwiek marzeń,czy większych dążeń życiowych.


Opowiem dlatego o kobietach takich jak one, niezłomnych, odważnych i pełnych bohaterstwa,kochających ojczyznę ponad wszystko. Do mojej opowieści zainspirowała mnie książka Anny Herbich  ” Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie.”

Bryła ciemna, gdzie dymy bure,
poczerniałe twarze pokoleń,
nie dotknięte miłości chmury,
przeorane cierpienia role.

Miasto groźne jak obryw trumny.
Czasem głuchym jak burz maczugą
zawalone w przepaść i dumne
jak lew czarny, co kona długo (…), Warszawa, K.K Baczyński

O powstaniu warszawskim napisano już tomy wypowiedzi, chwali się czyny ale i krytykuje młodych żołnierzy, tych znanych i tych bezimiennych. Młodych i walecznych ludzi, którzy bez wahania szli do walki z wrogiem, wezwani wewnętrzną potrzebą, powinnością wobec ojczyzny. Ta książka jednak odkrywa inne karty historii, opowiada o kobietach, młodych dziewczętach  biorących udział w powstaniu. Było ich wtedy w Warszawie około pół miliona, niektóre z nich były sanitariuszkami, inne łączniczkami a jeszcze niektóre znalazły się w złym miejscu o nieodpowiedniej porze. Jak bowiem można nazwać czas walk w stolicy a zaraz pod koniec upadku powstania, straszliwą mękę bombardowania miasta.

19-23647

W książce poznajemy Sławkę, Jadwigę, Halinkę i wiele innych postaci, które opowiadają nam swoje losy z tamtego okresu w ich życiu. Mówią co własnych doświadczeniach narodzin dziecka w murach Warszawy w trakcie bombardowania,spotkaniu z wrogiem ” oko w oko”, świście kul we własnych włosach, karkołomnych ucieczkach przed cieniem śmierci. Tego jest naprawdę wiele.

Wszystkie te historie są tak poruszające,że nie pozwalają się oderwać czytelnikowi od książki.

Ja przeczytałam ją w dwa dni, pewnie byłoby szybciej, gdyby nie fakt iż musiałam wychodzić z domu. 🙂

kobiety_powstanie_warszawskie

Polecam tą książkę wszystkim kobietom, zwłaszcza młodym, tej lektury nie można pominąć- to nie tylko lekcja historii ale przede wszystkim życia. Ja sama w świetle opisywanych wydarzeń zauważyłam jak często mało doceniamy podarowany nam czas wolności, bezpieczeństwa. Natomiast błahe sprawy potrafią przysłonić nam rzeczy najważniejsze takie jak honor, ojczyzna, miłość rodziny i bliskich.

Anna Herbich
Dziewczyny z Powstania
Wydawnictwo – Znak
Moja ocena – 9/10

Herbich_Dziewczynyzpowstania_popr_500pcx

Książkę można nabyć:

Google Play Books 

Księgarnia Rewolucja

Księgarnia EMPiK

Amazon