Kraj kwitnącej wiśni

Cudowna i wesoła wiosna w pełni i jak tutaj nie napisać o kraju ,który ukochał tę porę roku w szczególny sposób. Pewnie po tytule posta zorientowaliście się , że dzisiaj będę pisać o Japonii i z tego właśnie kraju chcę pokazać Wam moje ostatnie pocztówki.  Z wielkim zainteresowaniem podziwiam wielkie kultury azjatyckie,nie jest tajemnicą iż marzy mi się wyprawa do Chin a wielki rozwój gospodarczy i krzykliwość i niezrozumiała odmienność zwłaszcza młodych  Japończyków może i troszkę przeraża, od zawsze jednak  w wielkim szacunkiem odnoszę się do ich umiłowania dawnej tradycji, wspaniałej sztuki i kultury.

Trzy kolory Japonii 

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam moje trzy nowe pocztowki,które przybyły do mnie z Nipponu w ciagu ostatniego miesiąca, odmienna kolorystyka ale i jakże typowa sceneria.

Oto pierwsza pocztówka nieco typowa jeśli chodzi o Japonię na dość matowym papierze i w małym rozmiarze,przypomina nieco wyciętą kartkę z turystycznej rozkładówki z lat 60 tych. Czasami taka kartka może być dużym rozczarowaniem ,jednak tutaj wszystko ratuje widok na wulkan Fuji od strony jeziora Kawaguchi.

Kolejna pocztówka przybyła z Kioto i przedstawia typową dla japońskiej scenerii bambusową aleję, mimo iż to tylko obrazek to lubię w nim  subtelność i delikatność kreski artysty.

Wreszcie pocztówka tytułowa ,myśle iż śmiało tak mogę ją  nazwać , oto pełne majestatu drzewo kwitnącej wiśni z Shizouka.

Trzy symbole Japonii z moich pocztówek 

Wulkan Fuji – czynny starowulkan ale i najwyższy szczyt Japonii ( 3776 m n.p.m) znajduje się na wyspie Honsiu, zródło wielkiej inspiracji dla artystów, uważane za miejsce święte. Góra została oficjalnie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 roku. Fudżi jest też świętą górą dla wyznawców shintō ( tradycyjna religia japońska ,oparta na japońskiej mitologii ) – jako żeńskie bóstwo Konohana-no-sakuyahime-no-mikoto. Zbudowano na niej trzy bramy torii i dwie świątynie. Do 1868 obowiązywał zakaz wstępu na górę dla kobiet. W sztuce chętnie ukazana z zazwyczaj zaśnieżonym szczytem, warto wiedzieć iż w okresie zimy działa tam wiele czynnych wyciągów narciarskich , natomiast latem to miejsce wielu pielgrzymek czy wycieczek turystycznych. Na sam szczyt prowadzą cztery szlaki turystyczne,wzdłuż którego znajduje się dziesięć płatnych schronisk. Samochodem można podjechać nawet na wysokość 2400 m n.p.m dokąd prowadzi droga asfaltowa.

To zdjęcie mnie wręcz zachwyciło ,sięgnęłam też po zamieszczone w internecie fotografie pielgrzymów udających się na szczyt góry i zaskoczył mnie tłum ludzi, góra jest oblegana przez turystów. Niestety nie ma tam mowy o zaznaniu choćby odrobiny ciszy dla kontemplacji piękna przyrody, dodatkowo mieszkańcy mierzą się z problemem tony śmieci jakie zostawiają po sobie odwiedzający. Warto jednak przyznać iż widok ze szczytu powala z nóg.

 

Fot. giapponizatti.com

 

Bambusowe gaje – to bardzo rozpoznawalny znak Japonii, chcąc nieco zgłębić temat dowiedziałam się iż mój obrazek to pewnie obraz jaki został artyście po odwiedzeniu miejscowości Arashiyan na zachód od Kyoto. Warto odwiedzić ją gdy pięknie kwitną tam wiśnie na wiosnę , zwiedzić jej piękne świątynie, jednak wielu turystów udaje się tam po to aby móc wybrać się na spacer do lasu bambusowego. To chyba jedno z najchętniej fotografowanych miejsc na tym obszarze, nie tylko za dnia ale i nocą.Sakura oznacza wiśnia 

Wiosna przyciąga turystów aby jak najszybciej przybywać do Japonii, kwitnące wiśnie kuszą  swoim widokiem, zakradają się do domów poprzez swój zapach i cudny widok. Obiecałam już sobie iż gdy kiedyś polecę do Japonii to na pewno będzie to na wiosnę gdy zakwitną drzewa wiśni. Sakura jest powszechnie rozpoznawalnym i wszechobecnym symbolem Japonii, umieszczanym na przedmiotach codziennego użytku, w tym na kimonach, materiałach piśmiennych i zastawie stołowej.  Kwiat wiśni jest często wykorzystywaną metaforą ulotnej natury życia i pojawia się w sztuce japońskiej. Jest także kojarzony z samurajami i kamikaze. Istnieje co najmniej jedna popularna piosenka ludowa o tytule Sakura, pierwotnie przeznaczona na shakuhachi (bambusowy flet), a także wiele piosenek pop. Sakura jest także popularnym żeńskim imieniem japońskim. Czas kwitnienia wiśni jest dla Japończyków bardzo ważny, każdy od niemal końca lutego śledzi specjalnie nadawaną prognozę pogody. W internecie aż się roi od ciekawych zdjeć z czasu kwitnienia wiśni w Japonii, miejsc jest wiele, mi najbardziej spodobała się alejka nad rzeką Meguro w Tokio. Drzewa wiśniowe zasadzone są po obu brzegach rzeki, w czasie kwitnienia tworzą niesamowity szpaler, drzewa są podświetlone można więc ich piękno podziwiać rownież wieczorem lub nocą.

 

Na czas kwitnienia wiśni w Anglii nie muszę już długo czekać , mam za to tylko cichą nadzieję iż deszcz nie popsuje mi tej przyjemności  jaką jest podziwianie czasu kwitnienia drzew.

Pozdrawiam wiosennie 😀

P. S Dla tych co chcą jeszcze popatrzyć na piękne zdjęcia z Japonii to zachęcam do zajrzenia na bloga Spoon & Tamago – TUTAJ