Królewski fotograf 

Chyba każdy przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii czy to jako turysta, czy w sprawach buisnesowych słyszy o typowych symbolach kojarzonych z Wyspą: pogoda, piętrowe autobusy,czerwone budki telefoniczne i oczywiście rodzina królewska. Pisząc bloga ponad 2dwa lata jakoś nie miałam okazji wspomnieć o mieszkańcach Pałacu Buckingham, może poza zdawkowym postem pocztówkowym ( możecie go wygrzebać TUTAJ ).

Nie jestem specjalnie zainteresowana dziejami rodziny Windsorów, dzisiejszy post poświęcam jednak osobie, która otarła się o ten świat a nawet po części była jego częścią, dodatkowo wydaje mi się, że warta jest storylandowej opowieści i mogę się założyć, że większość z Was nie miała o niej istnieniu zielonego pojęcia.

W ubiegłym tygodniu w wieku lat 86 zmarł Antony Armstrong -Jones zwany w świecie publicznym jako Lord Snowdon.
Niezwykły artysta, twórca zdjeć filmowych, fotograf i innowator w kwestiach ekspozycji, co ciekawe będąc fotografem w latach 60-70 tych zafascynowany był portretami ludzi,zawsze otaczały go piękne kobiety. Właśnie podczas swojej pracy przy portretowaniu rodziny królewskiej poznał księżniczkę Małgorzatę ( siostrę królowej ). Nie trudno się domyślić,że ich związek od początku stał się teamatem zainteresowań mediów. Burzliwy romans uwieńczył ślub zawarty w Westminster Abbey 6 maja 1964.

Życie obojga raczej nie przypominało bajki o księciu i jego księżniczce. Bardziej przypominało burzliwe i konfliktowe związki współczesnych celebrytów. Małżeństwo umierało bardzo szybko o zgrozo na oczach wszystkich, dzięki relacjom prasy. Księżna słynęła ze swojego burzliwego życia rozrywkowego, ciagle imprezy i wieczorne bankiety nie miały końca. Snowdon budził kontrowersje jeśli chodzi o jego orientacje seksualne. Wiele kobiet, z którymi współpracował zarzekały się ,że był biseksualny. Mięli razem dwoje dzieci. Po 16 latach afer finansowych, walki na słowa , grubo zakrapianych alkoholem imprez , związek zakończył rozwód w 1978. Współcześni biografowie określają ich na miano ” miłości na zabój” . Snowdon potrafił  zostawić kilka krótkich komentarzy dla Małgorzaty po zakończeniu związku, między stronicami książek potrafiła znaleźć krótkie karteczki napisane przez Snowdona o takiej dla przykładu treści :

Wyglądasz jak żydowska manikiurzystka . Nienawidzę Cię !

W 1978 roku poślubił Lucy Mary Lindsey- Hogg , niestety będąc po raz drugi żonaty nie pozbył się dawnych przyzwyczajeń i złych nawyków. Ciagle w jego życiu obecne były inne kobiety, do 1996 roku był w stałym związku ze swoją kochanką. Jego żona popełniła samobójstwo 31 grudnia 1996.

Postanowiłam napisać o Snowdonie nie ze względu na jego burzliwe życie artysty ale ze względu na jego prace artystyczną. Pozostawił po sobie niecodzienne obrazy członków rodziny królewskiej, dzięki swojej osobowości potrafił wywołać uśmiech na niejednej twarzy. W swojej pracy artystycznej interesował się modą, sztuką,teatrem. Fotografował rożne portrety artystów, aktorów, notabli politycznych. Nie obca mu też była fotografia reportażowa ( zdjęcia niepełnosprawnych , starszych ). Oczywiscie największą popularność przyniosły mu fotograficzne portrety znanych ludzi. National Portret Gallery posiada w swojej kolekcji około 100 jego prac. ( były opublikowane przez Vouge, Vaniry Fair czy Daily Telegraph) Jeśli interesuje Was fotografia zwłaszcza portret czy moda, powinniście poznać jego prace.

Źródła zdjeć – The Daily Telegraph, The Guardian

Źródła zdjeć – The Daily Telegraph, The Guardian

Z przyjemnością przyglądam się jego fotografiom rodziny królewskiej, chyba nikt inny pózniej nie próbował uchwycić ich prywatności tak subtelnie i z humorem jak on to robił . No może współczesne zdjęcia zrobione przez księżnę Kate Middelton są próbą pokazania bardziej ludzkiej twarzy rodziny Windsorów.

Zdjęcie zostało zrobione przez księżne Kate


Prace Lorda Snowdon w Narodowej Galerii Portretów – KLIK