Lacock Abbey- nieco więcej

Całkiem niedaleko od mojego miejsca zamieszkania odkryłam wraz z mężem niezwykłą budowlę, stary XIII wieczny klasztor zamieniony na wiejską rezydencję.

image

image

Chodząc uliczkami tej miejscowości nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że czas się tutaj zatrzymał.
W centralnym punkcie wioski znajduje się stary gotycki kościółek, wybudowany w czasach kiedy w Anglii nie było mowy o reformacji kościoła.

image

Zajrzyjmy teraz za mury klasztorne.

image

image

image

Jak się okazuje samo wnętrze starych zabudowań szkolnych zainspirowało niejednego twórcę sztuki filmowej,najwyraźniej X muza lubi spacerować w Lacock. W trakcie mojej wizyty zastanawiała mnie dość spora liczba młodych turystów, zastanawiałam się, co współczesna młodzież robi na wiosce zabite dechami z jakimś starym budynkiem w tle.
Zagadka została bardzo szybko rozwiązana…

image

Po reformie kościoła za czasów króla Henryka VIII, wiele majątków kościelnych zostało objętych kasacją. Zakonnicy zostali wygnani lub zginęli z rąk zwolenników króla a same budynki ulegały zniszczeniu lub były sprzedawane w prywatne ręce. Taki los spotkał właśnie Lacock, klasztor trafił w ręce prywatne. Stał się w późniejszych latach siedzibą letnią rodziny Talbot.

image

Fox Talbot- wielki pasjonat nauki, kochał zgłębiać swoją wiedzę, odkrywał tajemnice botaniki i chemii. To on właśnie wykonał pierwszy negatyw fotograficzny. Odwiedzając Lacock nie spodziewałam się ,że wchodząc do jasnego, przestronnego pokoju będę mogła dotknąć skrawka historii.
Oto miejsce, w którym wykonano pierwsza fotografię na świecie.

image

image

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Lacock szczególnie na wiosnę, tak jak ja to zrobiłam. Z pewnością zachwyci was budząca się do życia przyroda, ogrody klasztorne to świetne miejsce na spacer ale i miejsce piknikowe, w samej wiosce nie brakuje urokliwych kawiarenek, pięknych ogródków, gdzie można napić się herbaty lub kawy .

image

Jeśli interesuje was szersza historia Lacock to możecie o niej przeczytać w moim blogu Storyland – ‚Lacock -klasztor i fotografia’

image