Miejsca,które chciałabym odwiedzić (1 cześć )

Lato to moja ulubiona pora roku,zawsze sprzyja większej aktywności.  Dłuższe dni i ciepło nastraja do większych wypraw,zorganizowanych wyjazdów,  czy zwyczajnie spontanicznych. Do tego jeszcze jak dojdzie pora urlopu to zaraz gdzieś mnie goni,z utęsknieniem patrzę na mapę i myślę, co jeszcze mogłabym zobaczyć,  jakie ciekawe miejsce odwiedzić. Naturę trampa mam w sobie,do tego dochodzi ciekawość świata ,tak więc biedny jest mój mąż gdy nareszcie przychodzi weekend i mamy słoneczny dzień bo od rana jestem jak skomlący psiak, wyczekujący upragnionej pory spaceru.
Dzisiaj będzie o miejscu, które od dość dawna jest w mojej strefie marzeń,  dzięki postcrossowej korespondencji mój apetyt tylko wzrasta.
Mam dla was dzisiaj trzy kartki, które przybyły do mnie z najbardziej zaludnienego państwa świata.
Tak więc zapraszam dzisiaj wszystkich na małą wycieczkę do Chin.

image

CO ZOBACZYMY NA KARTKACH?

Tematyka kartek jest dość zróżnicowana ale w jakiś przedziwny sposób łączy to co mnie w tym kraju fascynuje,wielki rozwój, umiłowanie tradycji i historii,wielki szacunek do przeszłości, wewnętrzne skupienie oraz wielkie poczucie estetyki w sztuce i architekturze.

image

Bardzo lubię tą pocztówkę, to dyskretna akwarela, ma w sobie tyle delikatności i w jakże piękny sposób ukazuje wschód słońca w blasku tego wiecznie żywego miasta. Hong Kong to prawdziwe miasto XXI wieku, dynamiczne i głośne a jednocześnie potężnie piękne.

image

Przybyła do mnie z bardzo daleka,nie oszczędziła jej zawierucha czasu (szła do mnie ponad 38 dni),pognieciona i nieco zmarnowana ale jest- moja pierwsza kartka z Tybetu.

image

Do sztuki jubilerskiej narodów dalekiego wschodu zawsze miałam ogromny szacunek,tą niebywała wręcz precyzja w wykonaniu,kunszt rzemieślniczy i niesamowicie wielkie wyczucie piękna.
Popatrzcie sami to tylko ryba albo aż ryba, ten cudne urody wisiorek wystrugany został z jadeitu. (dla zainteresowanych dodam iż jadeit to rodzaj rzadkiego minerału o pięknym zielonym kolorze)

SKĄD DO MNIE PRZYBYŁY?

China

Tak więc dzisiaj wędrujemy do Chin, to wspaniały kraj, olbrzymia powierzchnia, bardzo zróżnicowany krajobraz. Do tego wielki rozwój gospodarczy powoduje,że ten uśpiony przez wieki tygrys budzi się do życia. Miasta chińskie to wielka manifestacja bardzo rozwijającej się architektury, prawdziwy XXI wiek. Chiny od dawna mnie fascynowały, można tam zobaczyć wielką harmonię czasów, przeszłość przeplata się z teraźniejszością i tworzy wizję przyszłości.

Każdy z nas zdaję sobie również sprawę z wielkiego  poświęcenia Chińczyków, ich nierównej walki z ustrojem,problemami związanymi z łamaniem praw człowieka, to ta ciemna strona, niewidoczna dla masowo odwiedzających ten kraj turystów. W trakcie dzisiejszej postcrossingowej wyprawy zatrzymamy się w trzech dużych miastach, to właśnie z nich przywędrowały do mnie pokazane powyżej widokówki.

HONG KONG – nie trzeba nikomu przedstawiać, nazwa dosłownie oznacza- ” pachnący port”, cały obszar to półwysep Koulun oraz liczne przybrzeżne wysepki. Cieśniną odzielającą półwysep jest port Victorii, który został umieszczony na mojej widokówce. Port w Hongkongu uchodzi za jeden z najgłębszych portów na świecie.

Hong Kong od zawsze był niezależną jednostką administracyjną , to niemal jak państwo w państwie. Jego historia nierozerwalnie związna jest z dwoma państwami Wielką Brytania i Chinami.

1842 podpisano w Nankinie traktat kończący pierwszą wojnę opiumową. Jednym z jego postanowień było przejęcie Hongkongu przez Wielką Brytanię, znajdującego się dotąd w rękach chińskich. W późniejszym czasie Hongkong powiększył swój obszar o tzw. Nowe Terytoria. W 1898 podpisano umowę 99-letniej „dzierżawy” tych terytoriów przez Wielką Brytanię. Nieoficjalną stolicą Hongkongu zostało miasto Victoria. Hongkong rozwinął się znacznie w XX wieku, stając się swoistym pomostem gospodarczym i kulturalnym między światem zachodnim a komunistycznymi Chinami.

Na mocy umowy chińsko-brytyjskiej zawartej w 1984 ustalono warunki, na których Hongkong powrócił do Chin po upływie okresu dzierżawy w 1997. Chiny zobowiązały się pozostawić władzom Hongkongu do 2047 roku dużą autonomię we wszystkich sprawach, z wyjątkiem polityki zagranicznej i sił zbrojnych. 1 lipca 1997 ChRL objęła w posiadanie Hongkong. Od 22 września 2014 roku w Hongkongu trwają protesty przeciw niedemokratycznej ordynacji wyborczej. ( cytat pochodzi z Wikipedii )

Fot. Wikipedia

Fot. Wikipedia

GUIYANG- tym razem zapraszam na wschód kraju, gdzie znajduje się jedno z najbardziej popularnych miast w sezonie letnim.

Dzięki dość łagodnemu klimatowi właśnie od maja do września można poczuć tutaj uroki dość ciepłego i bardziej europejskiego lata ( temeperatury nie są zbyt wysokie), miasto Guiyang przyciąga latem dość sporą liczbę turystów.

Fot. Wikipedia

Fot. Wikipedia

HANGZHOU – kiedy zaczęłam szukać informacji o tym mieście to chyba największe wrażenie zrobiła na mnie informacja,że jest to miasto założone ponad 2500 lat temu. W czasach Średniowiecza uchodziło za jedne z największych miast świata, wielka potęga Chin z dawnych wieków jakby zatacza koło i to co dawniej wielkie i potężne, również dzisiaj budzi podziw i respekt.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście jest tzw. Jezioro Zachodnie, olbrzymi zbiornik wodny sztucznie zrobiony przez odzielenie wody od zatoki,z racji swojego piękna jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Chinach.

W roku 2011 krajobraz kulturowy Jeziora Zachodniego wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Zachodnie, fot.Storiestravelista.tv

Jezioro Zachodnie, fot.Storiestravelista.tv

Jak sami widziecie Chiny to przepiękne krajobrazy, nic więc dziwnego iż znajdują się w czołówce miejsc, które chciałabym jeszcze odwiedzić w moim życiu. Mam nadzieję,że dostanę jeszcze wiele kartek z tego pięknego kraju bo apetyt rośnie w miarę jedzenia, jedynym mankamentem w chińskiej przygodzie pocztówkowej jest bardzo daleka odległość. Kartki nie lecą do mnie w zawrotnym tempie i sama wysyłając pocztówki do Chin muszę uzbroić się w cierpliwość.

Happy postcrossing 🙂