Mińsk

Na dobry początek tygodnia przytrafiła mi się pocztówka z miasta, które odwiedziłam przy okazji mojej podróży do Rosji w niemal zamierzchłych czasach ( byłam w siódmej klasie szkoły podstawowej)

Nadawca 

Pocztówkę przysłała mi Nastya, która wylosowała mnie na stronie PC

Kartka przebyła drogę 1,230 mil w ciągu 18 dni dla mnie to dość ciekawe bo pocztówki z Białorusi przebywają drogę w bardzo rożnym czasie, czasami są rejestrowane po 50 dniach lub nawet dłuższym czasie ( sama śmieje się czasami iż muszą przejść osobistą rewizje przez ręce Łukaszenki )

Kartka przybyła do mnie z …

BIAŁORUŚ – Mińsk, dawniej Mińsk Litewski (biał. Мінск (hist. Менск); ros. Минск; jid. מינסק, Minsk) – stolica i największe miasto Białorusi położone nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw. Był miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego I Rzeczypospolitej

Herb Mińska

Kartka do mnie przysłana to piękna akwarela autorstwa T. Dolskajej przedstawiająca Plac Niepodległości z pomnikiem pamięci wojsk poległych II Wojny Światowej. Jak wspomniałam wcześniej będąc małą dziewczynką byłam na bardzo udanej kolonii w Tule na terenie byłego Związku Radzieckiego, po drodze zatrzymaliśmy się w okolicach Mińska. Co pamiętam z tego miasta ? Przede wszystkim olbrzymią a wręcz monumentalną zabudowę centrum, typowo proradzieckie budowle,zimne i masywne i olbrzymie…robiły wrażenie ale i strasznie onieśmielały, czysty proradziecki surrealizm.


Zdecydowanie wolę wersje rysunkową od oryginalnej hmm…