Czy wiecie jakie ogrody powinno się odwiedzić w pobliżu Southampton ? 

Chyba nie muszę nikogo przekonywać iż miesiąc maj ma w sobie coś z magii, cudowność nastroju poprawiają kwitnące kwiaty, ptaki śpiewające jakby bardziej chętnie. O tej porze roku lubię podziwiać prężnie rozwijające się rośliny w ogrodach, uwijający się pszczoły na rabatkach kwiatowych tylko ogrodu mi brak…

Niestety jeszcze nie jestem w posiadaniu tego nieco bardziej duchowego majątku, dlatego zawsze o tej porze roku organizuje sobie taki ogród w postaci moich eskapad za miasto, wycieczki itp.
Po drodze w tygodniu był obchodzony Facination Day of Plants  ( próbowałam znaleźć odpowiednik polskiej nazwy do tego dnia i jakoś nie mogłam – nazwijmy go więc Dniem Pasjonatów Kwiatów ) i kiedy przesyłałem na moje media społecznościowe zdjęcia kolejnych spotkanych kwiatków małych i dużych nagle błysnęła mi w głowie pewna myśl.

Dlaczego by nie napisać na blogu o ogrodach wartych odwiedzenia w pobliżu Southampton ?!

Może tych pare informacji skłoni Was do odwiedzenia kilku miejsc w pobliżu mojego miasta, może podsuniecie je znajomym a może zwyczajnie nacieszycie oczy kilkoma zdjęciami.

Kwiaty są utworzone z oddechu aniołów #flowers #flowerstagram #nature #naturegram #love #beauty

A post shared by Storyland (@storyland.pictures) on

Tutaj mała dygresja – pisząc post miałam na myśli kilka informacyjnych słów i zdjęcia a tu jak zawsze się rozpisałam. Wybaczcie więc ale tekst ostatecznie będzie w dwóch częściach – dziś info, następna zdjęcia z Mottisfont i Exbury ]

Na południu Anglii, gdzie mieszkam klimat jest dużo bardziej łagodny niż w północnej części wyspy, często określany jest jako umiarkowany. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec a średnia najwyższa temperatura wynosi 17 stopni C. Zimy z reguły są bardziej łagodne, więcej deszczu niż mrozu, śnieg praktycznie wcale się nie pojawia. To oczywiście wspaniałe warunki dla rozwoju roślin i kwiatów, zawsze powtarzam iż w Anglii wszystko wyrośnie niemal na betonie. W przydomowych ogródkach prócz popularnych kwiatków czasem można dostrzec drzewka palmowe, cały rok kwitną fuksje czy inne krzewy bardziej kojarzone z ciepłymi krajami.

Musicie wiedzieć iż okolice hrabstwa Hampshire często odwiedzane są przez mieszkańców wysp w okresie wakacyjnym, pobliski Park Narodowy New Forest stanowi szczegolną atrakcję, kto kocha kontakt z przyrodą nie będzie rozczarowany.  W czasie sezonu letniego praktycznie nie ma miejsc wolnych w małych hotelikach czy lokalnych zajazdach lub bardziej popularnych na terenie całej wyspy tzw. bed and breakfast ( małe rodzinne hoteliki nieco przypominające polskie gospodarstwa agroturystyczne oferujące krótki weekendowy pobyt – nocleg ze śniadaniem )

Dla pasjonatów przyrody i amatorów fotografii przyrody najważniejsze miesiące to kwiecień – maj – czerwiec, właśnie wtedy ziemia przemienia się w kwitnący ogród. Takich miejsc gdzie można cieszyć oko kwitnącymi kwiatami jest w pobliżu Southampton sporo, wybrałam dla Was trzy warte zobaczenia.

  • Exbury Gardens 

Ogrody powstały za sprawą Lionela de Rotschild ( jednego z członków słynnej, najbogatszej rodziny na świecie – Rotschildów ) interesującym się światem roślin i ogrodnictwem. Jego hobby sprawiły, że Exbury to dziś pokaźnych rozmiarów kolekcja azali i rododendronów, jego zainteresowania obejmowały też tworzenie nowych gatunków i ta tradycja kontynuowana byla przez jego potomków, syna i wnuków, nadal zresztą tak jest do dnia dzisiejszego.

Ojciec i syn często określali siebie w dowcipny sposób :


Dziś ogrody Exbury właśnie w czasie kwitnienia różaneczników odwiedza ponad 100 tysięcy odwiedzających rocznie. Ogrody udostępnione są dla zwiedzających od 20 marca do 12 listopada, prócz kwiatów spotkacie tam rożne gatunki drzew i krzewów. Ogrody mogą być też świetnym miejscem wypadowym dla rodziców z dziećmi, na miejscu bowiem można przejechać się specjalnie przygotowaną kolejką.

Ceny

ogrody +kolejka                                             ogrody

– dorośli £ 14,40 / osoby                              – dorośli £ 10,35

– dzieci ( 3-15 lat) £ 7,34                              – dzieci £ 3,29

Cany niestety nie zachęcają. Byłam w Exbury jakieś dwa lata temu właśnie w czasie gdy kwitły krzewy, powiem krótko czułam się w jak zaczarowanym ogrodzie, cudowne miejsce.

  • Sir Harold Hillier Garden 

Oto kolejny wspaniały przykład angielskiego ogrodu, zaledwie 10 minut jazdy samochodem od Southampton. Tym razem zapraszam do wspaniałego arboteum położonego na 72 hektarach, posiada w swojej kolekcji 42 tysiące drzew, prócz wspaniałego drzewostanu ogród to piękna prezentacja rożnych typów i styli ogrodowych, znajdziecie tam wilgotną łączkę, polankę w lesie, skalniak czy jeziorko. Sama jeszcze nie odwiedziłam ogrodów Sir Harolda Hilliera ale na pewno wybiorę się tam przy okazji czerwcowego urlopu. Ten ogród może zachwycić nie tylko ogrodników, co roku mają tam miejsce specjalne ekspozycje dzieł sztuki, tak więc porwać nas tam może nie tylko zapach kwiatów ale i ciekawe instalacje artystyczne.

Warto podkreślić iż ogrody mają bardzo atrakcyjną ofertę edukacyjną dla szkół czy grup młodzieżowych, od razu ten charakter i nastawienie da się zauważyć  w cenach, w odróżnieniu od poprzednika tu ważna nie jest cena ale świadomość tego po co się tu jest, co można wynieść z pobytu w tym pięknym miejscu. I tutaj uwaga wszystkie mamy z dziećmi ta cena dla Waszych maluchów Was zachwyci !

Ceny 

– dorośli £ 10,40

– dzieci ( 5 -15 lat ) £ 2,40

– dzieci poniżej 5 lat – wejście za darmo

  • Mottisfont 

Pałac i ogrody Mottisfont został wybudowany na fundamentach średniowiecznego klasztoru, przebudowany przez wieki stał się domem dla zamożnej rodziny Gilberta i Moud Rusell, dom bankiera i miłośniczki sztuki zapraszał w swoje progi artystów i poetów oraz ludzi ciekawych świata i podróży. Mottisfont warto odwiedzić w drugiej połowie maja do czerwca bo właśnie wtedy warto zajrzeć do słynnego ogrodu różanego. Musicie wiedzieć, że Mottisfont jest w posiadaniu starych bo aż XVIII wiecznych gatunków róż wpisanych na listę Narodowej Kolekcji. Miałam to szczęście podziwiać to miejsce w ubiegłym roku właśnie w czasie jednego z czerwcowych weekendów, widok oszałamia, zapach zachwyca. Pałac wraz z parkiem i ogrodami należy do fundacji National Trust.

Ceny 

– dorośli £15

– dzieci £7,50

POTRZEBNE LINKI 

EXBURY GARDEN – https://www.exbury.co.uk/

SIR HAROLD HILLIER GARDEN – https://www.hants.gov.uk/thingstodo/hilliergardens

MOTTISFONT – https://www.nationaltrust.org.uk/mottisfont

W następnym odcinku –  Angielskie ogrody w fotografii – zapraszam 🙂