Pocztówka z moich rodzinnych stron

Witam Was Kochani bardzo serdecznie.
Dzisiaj czwartek i jak zawsze zabieram na tradycyjną wycieczkę pocztówkową.
Obecnie jestem na wakacjach i wpadłam z wizytą w rodzinne strony.
Wybaczcie więc,że nie będzie dzisiaj długo, pokażę Wam małą i dość zróżnicowaną kolekcję widokówek ze Szczawna Zdroju.

CO JEST NA WIDOKÓWKACH?
Moje miasto – Szczawno Zdrój

Zapraszam wszystkich na krótką wycieczkę po moim miasteczku uzdrowiskowym.

O samym mieście możecie poczytać w poście jaki napisałam w ramach wakacyjnego projektu Klubu Polek na Obczyźnie- Moje ulubione miejsce w Polsce.

image

Park Zdrojowy i Pijalnia wody mineralnej

image

image

image

image

Dom Zdrojowy

image

image

Słoneczna Polana

image

CIEKAWOSTKI,DAWNY WIZERUNEK POSZCZEGÓLNYCH MIEJSC

Kiedy przyjeżdżam do Polski po pewnym czasie lubię spoglądać na budynki,miejsca charakterystyczne dla mojego miasta. Spoglądam na nie i oceniam jak się zmieniają, uwielbiam też patrzeć w przeszłość,szukać śladów przodków. Niestety nie mogę często oprzeć się wrażeniu,że niektóre z tych budynków czy też miejsc czasy świetności mają już za sobą.

Hala Spacerowa

Pierwotna, klasycyzująca hala spacerowa zbudowana została na wzór kolonady uzdrowiskowej w Wiesbaden i nazwana halą Elizy na cześć koronowanej księżnej pruskiej Elżbiety, żony Fryderyka Wilhelma IV, która przebywała w zdroju na kuracji w 1831 (spotyka się też rok 1834) roku wraz z mężem. Obecna hala o długości 77 metrów, 15 m szerokości i 10 metrów długości została postawiona w miejscu pierwszej kolonady, która spłonęła 14 marca 1893 roku ( tekst pochodzi ze strony dolnyslask.org.pl)</blockquote>

image

Dom Zdrojowy

„Widziałam plan nowego hotelu w Szczawnie, który będzie pod dachem za dwa tygodnie. Zamierzam wszystko zaprojektować sama, w tym len, srebro i porcelanę” – pisała w swoim pamiętniku w listopadzie 1909 roku księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless znana wszystkim jako księżna Daisy. Dawny Grand Hotel, a dziś Dom Zdrojowy świętował niedawno 100-lecie swojego istnienia.

Jak wyglądał kiedyś i jak bardzo ciekawą kryje historię można przeczytać na blogu daisyvonpless w artykule ” Dziecko księżnej Daisy-Grand Hotel-historia i galeria

image

Słoneczna Polana

Słoneczna Polana obejmująca część Wzgórza Gedymina to ciekawe miejsce i cel spacerów tutejszych kuracjuszy. Mogą oni zażywać tam kąpieli słonecznych lub wstąpić do kawiarni zlokalizowanej w dawnym domku użytkowników pola golfowego. Mało kto wie, że na Słonecznej Polanie od 1924 r. istniało pole golfowe. Odbywały się na nim zawodowe turnieje golfowe o randze mistrzowskiej (m.in. Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Niemiec). W czasach PRL-u pole golfowe miało mniej szczęścia – zostało zamknięte ponieważ golf uważany był za sport burżuazyjny.
Na starych fotografiach można też zauważyć iż było to miejsce do uprawiania sportów zimowych. Dzisiejsza Słoneczna Polana jest znana z odbywających się międzynarodowych zawodów w kolarstwie górskim.

image

image

image

Teksty źródłowe i fotografie starych widokówek pochodzą ze stron:

Dolny Śląsk.org.pl
Daisy von Pless – blog tematyczny