PROSTO Z KOBIECEGO SERCA

image

Dzisiaj Dzień Kobiet ☺ wiele się pewnie dzisiaj przeczyta o książkach dla kobiet, o kobietach,tym co porusza kobiece serca. Jako iż mój blog nie jest tylko o samych książkach,  a o historiach, które mnie poruszają, dzisiaj będzie nieco okolicznościowo. Co ciekawe, Dzień Kobiet budzi wiele wątpliwości bo jak tutaj nie przypomnieć sobie komunistycznej propagandy uwielbienia kobiet w postaci przymusowego świętowania w pracy, tak naprawdę to do zmęczonych codziennością pań, przybywał lekko podchmielony posłaniec od dyrekcji z obowiązkowym tulipanem lub goździkiem. Pamiętam opowieści mojej mamy, pogarda w głosie wskazywała iż zdecydowanie ten dzień bardziej męczył niż radował. Jak się okazuje to co w Polsce było tak szumnie nagłaśniane przez media, podnoszone na piedestał, poddawane jako przykład zwyczaju obyczajowego, w samej kulturze zachodniej Europy praktycznie nie istnieje. Nikt właściwie nie zna np w samej Wielkiej Brytanii czegoś takiego jak Dzień Kobiet, nieco to dziwi,zwłaszcza gdy widzi się ich wielkie uwielbienie do konsumpcjonizmu. Każda okazja jest dobra do wysłania kartki, kupienia jakiegoś gadżetu i świętowania urodzin mamy, taty, ciotki swojej przyjaciółki, szwagra kuzyna z domu dalej. Skoro inni milczą to ja coś napiszę.

Dzisiaj napiszę o kobietach ☺ a jakże może być inaczej , z których współczesna literatura może być naprawdę dumna. Oto autorki książek uhonorowanych Nagrodą Pullizera, skupiłam się tutaj na tylko kilku tytułach. Są to tytuły, które mi najbardziej przypadły do gustu, większość z nich przeczytałam w dawnych latach i ciężko mi będzie skupiać się teraz na pisaniu recenzji do każdej z nich. Są wśród nich i takie, które mnie żywo zainteresowały treścią i poruszaną w nich problematyką, będą tam i książki, które wciąż jeszcze czekają w swojej kolejce do przeczytania. O nich również napisałam bo warto dzielić się tym co wartościowe i ciekawe. Książki te doczekały się tłumaczenia na wiele języków, prace niebanalne, zwracające uwagę i to co ważne NAPISANE Z GŁĘBI KOBIECEGO SERCA
Oto moja ‚ Szczęśliwa Siódemka , dodam jednak iż całość podaję w kolejności alfabetycznej, chcę uniknąć niepotrzebnych skojarzeń, subiektywnego osądu. Celem ma być gładka, miła forma przekazu – świat widziany kobiecym okiem.

image

1. JENNIFER EGON – ZANIM DOPADNIE NAS CZAS
Co może świadczyć o upadku określonego światopoglądu? Co powoduje rozłam pewnego myślenia? A co powoduje kryzys w działaniu czy wręcz istnieniu poszczególnej grupy społecznej? Próbę odpowiedzi na te i szereg innych pytań podjęła autorka tej książki. Nie jest to jednak książka o historii filozofii, to kilka opowieści złożonych w zgrabną całość, osnutych wokół życia głównego bohatera książki – Bennie Salazara, podstarzałego muzyka, który walczy o należyte miejsce w teraźniejszości i przyszłości, muzycznych reliktów z dawnych lat. Ciekawe pytania, zaskakująca tematyka, czego to kobieta nie wymyśli 🙂
image

2. HARPER LEE – ZABIĆ DROZDA
Prawdziwa wygrana na loterii, tak można by powiedzieć o autorce tej powieści, jedyna powieść i taki wspaniały odbiór. Prawdziwy majstersztyk, jak wypowiadają się krytycy. Nie można nie przyjrzeć jej się bliżej. Dla wszystkich, którzy wciąż jeszcze wahają się przed zapoznaniem się z jej treścią powiem krótko – to jest jedna z tych książek, które trzeba przeczytać zanim się umrze.
image

3.ANNIE PROULX – KRONIKI PORTOWE
Utracona miłość, zdruzgotany obraz przyszłości, rozsypane klocki życiowej układanki. Wspaniała książka o tym iż nawet z bardzo ciężkiego położenia można wyjść obronną ręką, książka o odbudowaniu własnego losu. O tym iż czasem dostaje się kopniaki a jednak warto iść do przodu. To nie jest książka dla tych co są na zakręcie swojego życia, to piękne przesłanie iż warto walczyć. Głównym bohaterem jest mężczyzna i tutaj autorka potrafi zaskoczyć wnikliwoscią w opisie profilu psychologicznego głównego bohatera. I jeszcze jeden prawdziwie piękny dodatek, wszystko rozgrywa się w pięknej Nowej Funlandii.
image

4. CAROL SHIELD – KRONIKA RYTA W KAMIENIU
Uwielbiam takie książki, opowieść kobiety o kobiecie z kraju „pachnącego żywicą „, jak mawiał o Kanadzie Arkady Fidler. To obrazek czyjegoś życia, począwszy od dzieciństwa i zmierzający ku jego kresom. Książka napisana w piękny i zaskakujący swoim liryzmem sposób, nie można też przejść obojętnie obok dowcipnego opisu zwyczajów kanadyjskich z okresu początkowych lat ubiegłego wieku.
image

5. DONNA TART – SZCZYGIEŁ
To najnowszy laureat Nagrody Literackiej Pullizera, została nagrodzona w ubiegłym roku. Wciąż jeszcze przede mną, daleka jestem od propagowania najnowszych publikacji okrzykniętych szumnie hasłem bestselleru roku, co jednak mnie w niej zainteresowało to cały wachlarz sprzecznych komentarzy. Jedni zachwycają się tą powieścią, gdy tymczasem inni mówią o jej nudzie i bylejakości, sama jestem ciekawa jaka będzie moja reakcja. Oczekiwania rosną zwłaszcza, gdy autorkę zachwalają The Observer, The Times, The Guardian czy Venity Fair. Jednak niech nie to będzie głównym wyznacznikiem w dokonaniu wyboru.
image

6. ANNIE TYLER – LEKCJA ODDYCHANIA
Ona, nieco szalona z ekscentrycznym podejściem do świata, prawdziwa chmura różnych pomysłów. Szalona i zwariowana w swojej pomysłowości, nieco odległa od typowego pojęcia bycia ukladną i wzorową panią domu, pojęcie ‚spontanu’ nie jest jej obce.
On, wydaje się prawdziwym przeciwieństwem, sztywny i poukładany, niemal konserwatywnie nudny.
Kim są – małżeństwem z długim bo 28 letnim stażem, przed nimi kolejna wspólna podróż, jedna z wielu w ich życiu. Tym razem ta dosłownie długa przeprawa z jednego punktu na drugi, przybliża nam ich rozmowy,wspólne radości i smutki, rozczarowania i wspólnie obrany cel. Nie powiem nic więcej, dla mnie to była wspaniała lekcja o małżeństwie, wzajemnym szacunku, nauce kompromisów, domowych wojenkach.

image

7. ALICE WALKER- KOLOR PURPURY
Wspaniała i cudowna, prawdziwy skarb w mojej biblioteczce. Dość rzadko zdarza mi się jeszcze rozmyślać tydzień, czy dwa o książce po jej przeczytaniu, mimo iż pochłania mnie inna lektura. Ta książka to zrobiła. Wielkie wrażenie, słowa krążyły długo po mojej głowie.
image

Wymieniłem tylko kilka tytułów kobiecej literatury, może ktoś znajdzie coś dla siebie a i wiele tytułów można by jeszcze dopisać.

Na koniec życzę wszystkim Paniom aby nie zabrakło nam w świecie wartościowego głosu kobiecego.Autorek, które nie tylko bawią do łez, wyzwalają w nas wzniosłe uczucia ale i tych,które mówią o tym, co ważne. Kobiet , które są jak heroldowie w swoich książkach, głoszą światu ważne nowiny, nawołują do rozwagi i sprawiedliwości, walczą z głupotą i niezrozumieniem. Niech Panowie nie czują się też pokrzywdzeni, rozpieszczajcie nas, nie żałujcie pochlebstw, obsypujcie kwiatami, opiewajcie naszą urodę w poezji. Natomiast w życiu codziennym zwyczajnie bądźcie naszymi przyjaciółmi a co do prezentu z okazji Dnia Kobiet, zamiast kwiatów Kochani- STOSIKI, STOSIKI I JESZCZE RAZ STOSIKI NASZYCH UKOCHANYCH KSIĄŻEK! :):):)

image

Lunafly