Stolica 

Majówki w pełni bo i pogoda nareszcie nam dopisuje,wybaczcie iż nie pisałam nic przez ostatni tydzień,zwyczajnie korzystałam z uroków pogody. Tutaj w Anglii słońce może być tylko tymczasowe wiec trzeba cieszyć się jego obecnością jak najdłużej.

Dzisiaj krótko, pocztówka ze stolicy Polski bo wszak tydzień temu świętowaliśmy rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Dużo było rozmów o polskości, fladze a nawet ja tu na emigracji miałam swoje święto Polonii i Polaków poza granicami. Chyba właśnie dlatego przeszukałam moje zbiory apropo pocztówek z Warszawy i mam, jedną ale za to szczególnie udaną.

Pewnie narażę się tutaj mieszkańcom stolicy, jednak muszę szczerze powiedzieć iż średnio przepadam za Warszawą jako miastem, biedna bardzo ucierpiała w czasie wojny i dlatego pomimo odbudowy jest dla mnie dzisiaj taka nieposkładana. Miałam okazję odwiedzić naszą, polską metropolię trzy razy. Pierwsze dwa raczej się nie liczą przejazd w pośpiechu i wycieczka z liceum, za to trzeci raz były to odwiedziny koleżanki z dawnych lat. Miałam wtedy okazję pospacerować po Starym Mieście,odkryć rożne zakamarki i słynne kapliczki Żoliborza,nie obyło się też bez wyprawy do Łazienek Królewskich i Wilanowa. Najlepsze w tej mojej ostatniej wizycie było takie moje własne odkrywanie stolicy, w czasie gdy moja znajoma wędrowała do pracy ja zaopatrzona w przewodnik po mieście szłam odkrywać jego uroki, żałuję iż nie było to jeszcze w czasach cyfrowych aparatów fotograficznych.

Czy Polacy mają króla? 

Bardzo często miałam okazję usłyszeć takie pytanie przy okazji urodzin królowej Elżbiety II. Niestety mają tak powierzchowną wiedzę z zakresu historii własnego kraju, nie mówiąc o powszechnej iż trzeba im wybaczyć tak głupie i naiwne pytania. Tak Polacy mogą szczycić się posiadaniem rodów królewskich w dawnych dziejach Polski. Może rządy króla Stasia nie przypadły na najszczęśliwszy okres państwa,jednak nie można zarzucić mu iż nie dbał o swoją ojczyznę. Chciał iść z postępem, dbał o rozwój nauki i kultury, oczami wyobraźni możemy zobaczyć gości przybywających do Pałacu na Wodzie na słynne obiady czwartkowe.

Dzisiaj Łazienki to uroczy park, w którym czas nieco może się zatrzymać. Turyści odpoczywają po pełnym wrażeń dniu,wycieczki szkolne rozbiegają się po parkowych alejach,matki z dziećmi przychodzą nakarmić łabędzie a emeryci nasycić oczy zielenią. Czasami przemknie jakiś elegancki businessman udający się na wystawny lunch z klientami do pałacowej oranżerii.

W ramach przypomnienia 

WARSZAWA  – stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto kraju, położone w jego środkowo-wschodniej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą.

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 739 586 mieszkańców, stan na 30 czerwca 2015) i powierzchni (517,24 km² łącznie z Wisłą, stan na 1 stycznia 2015).
Z wizytą u przyjaciół 

Dzisiaj chciałabym zachęcić Was do odwiedzenia jednego z postów mojego blogowego przyjaciela zza Wielkiej Wody, Piotr mieszka w USA ale zdecydowanie ma w sobie duszę romantyka i prawdziwego patrioty. Uwielbiam czytać jego posty za piękne słowa poezji, świeże i mądre spojrzenie na świat i cudowne zdjęcia , dzisiaj jego opowieść o ulubionym miejscu w Polsce i oczywiście Warszawie jak w temacie posta.

Oto opowieść Pielgrzyma o niezwykłym miejscu w Polsce – KLIK

Oboje należymy do Klubu Polki na Obczyźnie i w ramach jednego z naszych projektów opisywaliśmy nasze ulubione miejsca w Polsce, mój artykuł możecie przeczytać TUTAJ