Top 10 mojego miasta (part 1)

Dzisiejszy post został zainspirowany przez Klub Polek na ObczyźnieKlub rozszerza się z roku na rok,przybywa wiele nowych klubowiczek może więc przede wszystkim aby wyjść na przeciw nowym osobom postanowiliśmy nasz nowy projekt zatytułować Projekt nad  projektami. Przybliża on nas same,naszą drogę na emigracji ale i pokazuje miejsca skąd pochodzimy,gdzie obecnie mieszkamy i w jakie rejony najbardziej nas ciągnie. Mamy lato i właśnie dlatego z radością przyłączyłam się do projektu, zapraszam do odwiedzenia mojego miasta. 

Southampton – moje top 10 nie dotyczy tylko zabytków czy ciekawych miejsc,to moja opinia związana z całokształtem życia czy wizyty w tym mieście.  Oczywiście to czysto subiektywna ocena,mimo to może dać Wam pewien punkt widzenia i pewne wskazówki przy okazji odwiedzenia Anglii. Post podzieliłam na dwie części bo oczywiście jak zawsze się za bardzo rozpisałam. 

Southampton- miasto położone jest na południu Anglii na terenie hrabstwa Hampshire. Miasto położone jest u podnóża Zatoki Solent, która otwiera drogę morską do Wielkiego Kanału Angielskiego  ( potocznie zwanego Kanałem la Manche)

Mapa miasta i jego położenie na tle mapy UK


1. POŁOŻENIE MIASTA

Nie bez powodu ten właśnie aspekt umieściłam w moim rankingu bo jest to bez wątpienia wielki atut miasta. Położone na południu zdecydowanie czyni go bardziej atrakcyjnym ze względu na łagodniejszy klimat. W Southampton jest dużo więcej słońca niż w innych partiach wyspy. Dodatkowe sąsiedztwo Isle of Wight czyni je dość atrakcyjne jako miejsce wypadowe na potencjalne wakacje. Niedaleko stąd zresztą do Parku Narodowego New Forest, mamy więc wszystkiego po trochę las i drzewa,plaża i morze. Nie można też zapomnieć o lokalizacji miasta pod względem jego znaczenia ekonomicznego. Najpierw gród miejski z czasem rozrastajacy się do dzisiejszych rozmiarów został wybudowany u ujścia dwóch rzek do wielkiej zatoki. Jaki to miało wielki wpływ na rozwój miasta? Rybacy,szkutnicy a nawet żeglarze poszukujący nowych ziem nie omijali Southampton, bliskie sąsiedztwo królewskiego Winchester jeszcze bardziej wzmacniało znaczenie obronne i komunikacyjne miasta. Nawet dzisiaj Southampton uważane jest za miasto, w którym można żyć szczęśliwie i dostatnio właśnie dzięki jego dobremu położeniu na mapie Anglii a może nawet Europy.

2. PORT 

Nie możemy zapominać iż Southampton jest przede wszystkim miastem portowych, linia brzegowa posiada pokaźnych rozmiarów doki. Jako ciekawostkę mogę dodać iż na wodach Southampton występuje zjawisko podwójnego przypływu co powoduje iż doki mogą stać się miejscem postoju dla olbrzymich rozmiarow okrętów. Dzisiejszy port jest drugim co do wielkości w Wielkiej Brytanii portem przeładunkowym.  Kilka razy w tygodniu przypływają tu olbrzymie kontenerowe. Wyjeżdżając do miasta nie można nie dostrzec widoku olbrzymich żurawi w porcie, ich wysokie maszty zawsze nasuwają mi skojarzenia z olbrzymi żyrafami obserwującymi życie miasta z góry.  Naprawdę fascynujący widok zwłaszcza nocą. Właśnie nocą usłyszycie zresztą charakterystyczne dla tego miasta odgłosy żyjących doków, dzwonki i syreny przesuwnych suwnic, zgrzytliwe dźwięki łańcuchów czy przypominające zbliżającą się burze hałasy przenoszonych kontenerów.

 Takie dźwięki nie dziwią miejscowych, najbardziej cieszą odgłosy porannej syreny okrętowej to znak iż statek szczęśliwie zawinął do portu a port mu radośnie odpowiada. Port zawsze pobudza wyobraźnię bo jest naszym ” okiem na świat ” jest on bowiem portem macierzystym dla wielu statków pasażerskich. 

Independence of the Sea

W słoneczny weekend warto wybrać się na spacer i podziwiać wspaniałe olbrzymy wpływające w daleki rejs. Całe miasto i okolica żyje życiem portu daje on bowiem pracę i chleb wielu rodzinom miejscowej ludności, staje się miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, tu wita się znakomitych gości i tutaj co roku odbywa się jednen z najbardziej znanych i międzynarodowych targów marinistycznych na świecie „Boat Show”.

3. STARE MURY MIEJSKIE 

Miasto położone w południowej części Wyspy niestety nie uniknęło okrutnej karty historii. W trakcie nalotów hitlerowskich bombowców w 1944 roku zostało zniszczone niemal 70% starej części miasta. To wielka strata zważywszy iż miasto przed wojną w czasach panowania królowej Wiktorii przeżywało wielki rozwój, odwiedzało go wielu zamożnych gości a jego zabudowa architektoniczna nie miała sobie równych. W trakcie nalotów ponad 660 osób straciło życie a ponad 2000 było cieżko rannych. Właśnie brak starych zabudowań najbardziej zadziwia wszystkich, którzy pierwszy raz się tutaj znajdą a mają świadomość iż początki powstania miasta sięgają jeszcze czasów Średniowiecza. Kto jednak będzie bardziej dociekliwy na pewno dostrzeże pozostałości starych obronnych murów miejskich. Zabudowania obronne z czasów gdy stał tu jeszcze gród wyraźnie podkreślają dawne strategiczne znaczenie miasta. Wzdłuż murów biegnie dzisiaj specjalnie wyznaczony szlak, warto wybrać się na spacer i poszukać dawnych śladów saksońskich korzeni miasta czy zobaczyć w jakich rejonach znajdował się średniowieczny zamek. 

Szlak wzdlóż starych murów


4. DWA SYMBOLE STARYCH DZIEJÓW 

Tutaj pozwolę sobie na małą ekstrawagancję, miasto ma bowiem dwa obiekty o których nie mogę przemilczeć, symbole przeszłości ale i dzisiaj mogą pobudzać wyobraźnie, mówiąc krótko będąc z wizytą w Southampton musicie je zobaczyć. 

Bargate – po angielsku oznacza bramę wjazdową i niczym innym nie jest ten właśnie obiekt ustawiony w samym sercu miasta. Symbol miasta bez wątpienia, brama została wybudowana w 1180 roku i stanowiła miejsce odzielenia prawdziwych zabudowań grodu od podmokłych terenów przylegających do grodu. Przez stulecia zmieniała swój wizerunek i miejsce przeznaczenia, tutaj obradowała rada miasta, tu było wiezienie i miejsce sądu a od 2012 jest małą galerią sztuki. Warto podkreślić też iż brama była niemal przyklejona do przylegających do niej budynków a jeszcze w latach 30tych ubiegłego wieku przejeżdżały pod nią tramwaje. Dzisiaj miejsce wokół Bargate zostało kompletnie oczyszczone i stanowi ono prawdziwe centrum miasta, dzisiaj brama to miejsce spotkań Sotonian, pod jej murami chowają się zakochani a lokalni muzycy wykorzystują akustykę starych murów. Jeśli zawitacie kiedyś do Southampton nie zapomnijcie zrobić sobie zdjęcia na tle bramy. 

Dodam iż w tym roku miasto dostało specjalne środki finansowe na renowacje i oczyszczenie i osuszenie bramy, lśni i jaśnieje pięknym blaskiem jak nigdy dotąd. 

Bargate dzisiaj


Bargate od tyłu w 1932


Tudor House – wspaniała budowla postawiona w Southampton w XV wieku wraz z zamkiem króla Jerzego, wspaniały przykład renesansowej zabudowy miejskiej. Dzisiaj muzeum wraz z ogrodem i kawiarnią, w czasie zwiedzania starego miasta warto zajrzeć na Plac św. Michała i zobaczyć ten niezwykły zabytek. 

5. HISTORIA TITANICA I SEA CITY MUSEUM 

Nieco mroczne a nawet smutne wyda się przytoczenie takiej karty historii w moim Top 10, jednak nie można mówić o Southampton i zapomnieć o Titanicu.

Titanic można nazwać okrętem pod banderą Irlandii a jednak to właśnie z Southampton pochodziło 70% jego załogi to właśnie w tym mieście wypełniano jego ładowanie w lokalne produkty żywnościowe. W roku zatoniecia okrętu miasto przeżyło prawdziwą tragedię i ogarnięte było żałobą. O wydarzeniu zatoniecia przypomina szereg tablic rozsianych w różnych częściach miasta i poświęconych różnym członkom jego załogi jak np inzynierom, muzykom czy mechanikom. Co roku w dniu rocznicy zatoniecia statku ( 15 kwietnia 1912) władze miasta i członkowie rodzin składają kwiaty i wieńce pod głównym pomnikiem upamiętniającym to smutne wydarzenie. Nie ulega jednak wątpliwości, historia i legenda Titanica przyciąga co roku do miasta tłumy. Warto dlatego skorzystać z okazji i podejść do muzeum miejskiego – Sea City Museum gdzie znajduje się specjalna ekspozycja poświęcona wydarzeniom związanym z Titaniciem. Ekspozycja nie jest skupiona tylko wokół tragedii śmieci ale pokazuje życie miasta w czasach planowanego rejsu. To naprawdę w ciekawy sposób opowiedziana historia ludzi z tamtych czasów. Miałam okazję odwiedzić muzeum w lipcu i na pewno jeszcze przygotuję osobny materiał na ten temat. Samo muzeum poświęcone jest również historii miasta od jego najwcześniejszych lat powstania do widoku współczesnego. Dodam jeszcze iż muzeum zostało umieszczone w jednym ze skrzydeł miejskiego ratusza i rozszerzone o specjalnie wybudowany budynek. Osoby zainteresowane historią nie powinny pominąć tego punktu programu zwiedzania miasta. 

Widok na Sea City Museum


Tutaj wywieszono nazwiska ofiar z okrętu w 1912

Jak widać moje Top 10 nabrało sporo rozmiarów i aby Was za bardzo nie zmęczyć postanowiłam podzielić temat na dwie części. Kolejna piątka w kolejną sobotę.

Post powstał z inicjatywy Klubu Polek na Obczyźnie jeśli macie ochotę poczytać więcej historii z naszego klubu zapraszam do zapoznania się Projektem nad Projektami.