Top 10 ssaków z UK

Dzisiaj środa a więc pomału tradycją staje się moja lista dziesięciu ciekawostek rodem z Wiekiej Brytanii. Dziś mała gradka dla pasjonatów natury, może znajdą się wśród Was osoby kochające zwierzęta czy zwyczajnie zainteresowani zoologią- ten odcinek jest dla Was. 

Przedstawiam Wam listę 10 największych ssaków występujących na terenie wysp brytyjskich, nie jest to jednak lista zwyczajna. Wszystkie wymienione poniżej ssaki odnotowane są jako zwierzęta występujące na tym terenie od zarania dziejów,nawet bardziej uściślając zoolodzy określają je mianem zwierząt narodowych. Badania naukowe potwierdzają występowanie tych gatunków na tym terenie jeszcze w starożytności. Nie znajdziecie na tej liście najpopularniejszych zwierząt domowych takich jak : owce, świnie ,konie i  krowy ( bydło hodowlane – cattleWszystkie one bowiem przybyły na Wyspę wraz z pojawieniem się na niej Rzymian, Wikingów i Normanów.Są i takie których mamy w nadmiarze 

Nie mogę zapomnieć też wspomnieć o ssakach, które zostały na wyspy sprowadzone i stały się jak  eksperyment, który wymknął się spod kontroli.Ich populacja przerosła oczekiwania a nawet stały się one zagrożeniem dla lokalnej populacji innych gatunków zwierząt. Do takich zwierząt należy zaliczyć krolika europejskiego i wiewiórkę szarą.

Wiewiórki zostały sprowadzone do UK w 1886 roku z Canady i USA, początkowo była to liczba 350 gryzoni. Gatunek tak dobrze się przyjął,że obecnie na terenie Wysp Brytyjskich i Irlandii występuje ponad milion egzemplarzy tego gatunku. Niestety wiewiórki szare zaczęły wypierać ze swoich terenów lęgowych wiewiórki popularne i rude. Doszło do tego iż wiewiórki rude są gatunkiem zagrożonym i często wysypują w ścisłe kontrolowanych obszarach. A co z szarą wiewiórką ?  Wielkiej Brytanii prowadzi się zdecydowaną akcje tępienia gatunku, polegającą na odstrzale, zakładaniu pułapek i niszczeniu gniazd. Wiele akcji jest potępionych przez organizacje proekologiczne. Widać iż natura sama planuje swój ekosystem, próba upiększania go na siłe przez człowieka obruciła się przeciwko niemu.


Gatunki zagrożone 

Do najbardziej zagrożonych zwierząt i rzadko występujących w UK zalicza się bobry. Te ciekawe ssaki oficjalnie zostały całkowicie wytępione w XVII wieku, obecnie prowadzi się akcje przywracania tych ssaków na terenie Anglii i Walii. Zwierzęta są objęte całkowitą ochroną, budzą jednak wiele kontrowersji. Najbardziej obawiają się ich rolnicy, uważane są bowiem przez nich za szkodniki. Ludzie boją się,że bobry uciekną z terenów swoich żerowisk i poczynią wielkie szkody na terenie ludzkich gospodarstw. Zdania wśród ludzi są podzielone jedni twierdzą iż mogą stanowić zagrożenie powodziowe ale są i tacy, którzy za Norwegami twierdzą,że tamy zrobione przez bobry mają pozytywny wpływ zarówno na irygację terenu jak i jakość wody. Miłośnicy bobrów uważają, że lokalna ludność poprze ich projekt, który może być także atrakcją turystyczną.

Top 10 największych ssaków występujących na terenie UK od czasów starożytnych 

  1. Jeleń szlachetny ( Red deer) 240 cm
  2. Sarna europejska ( Roe deer) 135 cm
  3. Żbik europejski ( Wild cat) 130 cm
  4. Lis rudy ( Red fox) 120 cm
  5. Bóbr ( Badger) 80 cm
  6. Wydra europejska ( European otter) 80 cm – na równi z miejscem 5
  7. Zająć szarak ( Brown hare)  70cm
  8. Kuna leśna ( Pine marten) 50 cm
  9. Tchórz zwyczajny ( European polecat) 44 cm
  10. Gronostaj europejski ( Stoat) 30 cm

Ciekawostka 

Nie mogę zakończyć swojego wpisu bez kilku słów na temat symboliki zwierząt w wierzeniach i legendach ludów zamieszkujących Wyspy. Nie będę pisać o wszystkich a tylko o jednym, zdecydowanie ukochanym przez wszystkich białym jeleniu (White Stag) Biały jeleń to zwyczajnie zwierzę albinos, jego skóra nie posiada pigmentu i to czyni go tak wyjątkowym i rzadkim. Dla miłośników mitologii i wierzeń celtyckich jest czymś więcej, to magiczna postać, pośrednik przynoszący wieści ze świata duchów i bogów. Postać białego jelenia przejawia się w wielu kulturach i wierzeniach, zawsze jest symbolem nadchodzących zmian, często utożsamiany z dobrym duchem. Dawniej ludzie nawet wierzyli,że spotkanie białego jelenia w lesie może wróżyć takiej osobie wieczne szczęście i bogactwo, biada zaś temu kto przez przypadek go postrzeli – czeka go wielka zguba i nieszczęście.

White Stag czy White Hart

Nie można też zapomnieć o wizerunku białego jelenia widzianego na co drugim hoteliku lub pubie w Anglii. Wyrażenia White Stag oraz White Hart oznaczają  dokładnie to samo, to drugie jest starszym odpowiednikiem tego pierwszego. Odnoszą się do atrybutu króla Ryszarda II zwanego jako król Ryszard Lwie Serce.

Jeśli znajdziecie się kiedyś na brytyjskiej ziemi zwróćcie uwagę na to jak często występuje ta nazwa na szyldach dawnych przydrożnych tawern ( dzisiejsze puby) czy małych, miejskich hotelików.

Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam otwartych oczu w czasie Waszych wypraw do angielskiej ziemi, podziwiajcie florę jak i faunę.