Warto znać język polski

Dzisiaj będzie nieco nietypowo, jak wszyscy wiedzą mieszkam po zagranicą kraju już prawie 10 lat, bycie w oddaleniu wcale nie oznacza iż czuję się Polką w mniejszym stopniu. Mieszkanie za granicą jeszcze bardziej zbliżyło mnie do poszanowania mojej kultury i historii, szerzenie polskości i większe zgłębianie meandrów wiedzy nie byłoby w moim życiu tak bardzo obecne gdyby nie fakt iż w sobotę uczestniczę wolontaryjnie w pracy Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina w Southampton.

Moja szkoła ma za sobą sporą bo aż 60 letnią tradycję, to prawdziwe zródło szerzenia polskiej tradycji,kultury, nauki i myśli polskiej na południu Wielkiej Brytanii.

Oczywiście praca nauczyciela w warunkach, gdy jest się znacznie ograniczonym o wiele tak oczywistych elementów jest prawdziwym wyzwaniem. Nasi uczniowie uczą się języka polskiego jako języka obcego, nasze biblioteki są dużo uboższe niż te w Polsce, stad każda pomoc dydaktyczna jest na wagę złota.

Niedawno nawiązałam współpracę partnerską z Platformą Edukacyjną  Libratus, na terenie UK jest wiele polskich szkół jak moja, co jednak gdy postanowimy zamieszkać w kraju, miejscu gdzie nie mamy takiej wspaniałej okazji na kontakt naszych dzieci z językiem naszych przodków. Musimy pamietać iż bycie dwujęzycznym to prawdziwy dar dla naszych dzieci, nie tylko rozwija je intelektualnie ale rownież poszerza ich horyzonty.

Dla wszystkich będących w mniejszym lub większym oddaleniu szkoła Libratus jest wspaniałym rozwiązaniem, sami możemy być nauczycielami dla naszych pociech, korzystać z fachowej pomocy zdalnej , zajęcia są bardzo ciekawe i zróżnicowane. Jako nauczyciel rownież lubię zaglądać na tą stronę , stanowi świetną pomoc dydaktyczną i inspiruje mnie do nowych projektów .

 

Co mówią sami o sobie? 

 Wielu rodziców zastanawia się, jak pielęgnować język polski u dzieci dorastających na emigracji. Z pomocą przychodzą Polskie Szkoły Internetowe Libratus, które bezpłatnie umożliwiają małym Polakom utrzymanie kontaktu z językiem ojczystym. Zapisy na darmową polską edukację internetową na kolejny rok szkolny 2016/2017 właśnie trwają. Dlaczego warto zapisać dziecko do programu?

Nauka w projekcie to połączenie nowych technologii i wieloletniego doświadczenia kadry pedagogicznej. Uczeń ma dostęp do internetowej platformy z szeroką gamą materiałów edukacyjnych. Zajęcia odbywają się w formie nauczania domowego – rodzic w oparciu o scenariusze lekcyjne i repetytoria pełni rolę nauczyciela. Dodatkowe wsparcie stanowią cotygodniowe lekcje on-line, tzw. Webinaria prowadzone przez wykwalifikowanych pedagogów. Program zajęć urozmaicają prezentacje, filmy edukacyjne, interaktywna tablica oraz gry – wszystko po to, aby nauka łączyła się z zabawą. Każdy rok szkolny kończy się egzaminem, który daje możliwość uzyskania państwowego świadectwa szkolnego – takiego samego, jakie otrzymują dzieci uczące się stacjonarnie w Polsce. Podobnie jak jego rówieśnicy z Polski, uczeń dostaje także legitymację szkolną uprawniającą do zniżek.

Dzieci uczące się w Polskich Szkołach Internetowych Libratus nie tylko rozwijają swoją dwujęzyczność, lecz także realizują ujednolicony materiał szkolny, co umożliwia dalszą kontynuację nauki w Polsce. Dwujęzyczność ułatwia dzieciom swobodną komunikację z krewnymi w Polsce. Ponadto umożliwia biegłe poruszanie się w obu kulturach, z którymi się stykają, poszerza horyzonty, a w dalszej perspektywie stanowi atut na rynku pracy.

Program skierowany jest do uczniów zerówki, szkoły podstawowej i gimnazjum. Rejestracji na bezpłatną naukę w roku szkolnym 2016/2017 można dokonać na stronie www.libratus.edu.pl/zapisy2016.

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warto dać dziecku szansę na dwujęzyczność!

Artykuł powstał przy współpracy mojego partnera Platformy Edukacyjnej Libratus – Polskiej Szkoły Internetowej