Widok w trzech odsłonach 

Dzisiejszy post to moja kolejna opowieść związana z rozpoczętym na początku tygodnia nowym rokiem w Chinach. Od poniedziałku śledziłam w telewizji BBC  bardzo interesujący dokument pokazujący jak wygląda w Chinach świętowanie rozpoczętego roku Małpy.

W trakcie filmu można było zobaczyć jak wyglądają zwyczaje świąteczne w różnych miastach tego olbrzymiego kraju.

Nie zabrakło też relacji z uroczystych pokazów ogni sztucznych z Hongkongu.

To właśnie obrazki z tego miasta zainspirowały mnie do pokazania Wam kolejnych pocztówek z mojej kolekcji.

Z samego Hongkongu mam teraz sześć pocztówek ale tylko trzy ukazują najbardziej charakterystyczny krajobraz dla tego miasta.

 

Oto port Victoria w Hongkongu w trzech odsłonach :

 

Pierwsza pocztówka jest moją ulubioną i chociaż sama pocztówka nie jest zbyt duża to jednak zachwyca mnie ten widok i kolor nieba o wschodzie słońca.

Tym razem jako druga w kolejności zresztą nie przypadkowo pojawił się piękny szkic. Dodam jeszcze iż to bardzo specjalna pocztówka bo moja pierwsza jaka przyszła do mnie z Azji w ramach PC.

A oto mój numer 3 ,pewnie prezentowałaby się dużo lepiej gdyby nie przyszła nieco podniszczona. Z drugiej strony jej ślady to tylko ozdoba,wszak pokazują jak daleką drogę.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na piękne znaczki,Chiny nigdy jeszcze nie zawiodły mnie w tym względzie.

Hong Kong czy Hongkong ? 

Miałam z tym mały problem w pisowni i już nie mogłam się z tym uporać, wszystko przez moją dwujęzyczność bo po polsku razem a po angielsku dalej kolebie gdzieś pisownia osobno. Zaglądam do Wikipedii i wszystko staje się jasne. Nazwa oznacza dosłownie ” pachnący port” , angielska nazwa terytorium brzmiała Hongkong, została jednak oficjalnie zmieniona od 1926. Niektóre instytucje nadal jednak używają dawnej nazwy.

Co mnie najbardziej uderzyło w samym Hong Kongu to iż można go nazwać Chinami w pigułce. Dzięki długoletniemu powiązaniu z Wielką Brytanią był to olbrzymi port łączący świat wschodu z zachodem, skorzystał na tym poprzez jego wielki rozwój gospodarczy. Architektura wręcz powala na kolana , w samym Hong Kongu mają zresztą do dzisiaj siedzibę wielkie światowe konsorcja. Wspaniałe perspektywy przyciągają Chińczyków z innych regionów państwa, co ciekawe mimo iż miasto było przez 150 lat we władaniu Korony Brytyjskiej to większą cześć mieszkańców są Chińczycy, którzy posługują się w większości językiem kantońskim. Miasto jest też ważnym ośrodkiem kulturalnym tutaj odbywają się rożne festiwale i święta , miedzy innymi wspomniany przeze mnie Festiwal Wiosny,czyli powitania Nowego Roku.


Ciekawa jestem jaka pocztówka Wam przypadła do gustu?

A może ktoś z Was był w tym niezwykłym mieście , linki do postów miłe widziane w komentarzach.

Pozdrawiam i życzę wszystkim miłego sobotniego wieczoru 🙂

P.S Jeśli macie ochotę zobaczyć obchody początku nowego roku w Chinach obejrzyjcie pierwszy odcinek wspomnianego przeze mnie dokumentu zrobionego przez brytyjską tv.( film jest w języku angielskim)