Wycieczka za miasto – Cliveden 

Jeszcze w tamtym roku pisałam o zwyczajach i formie obchodzenia Wielkanocy w UK, kto jeszcze nie czytał może zajrzeć sobie TUTAJ.W tym roku korzystając z pięknej perspektywy ekstra czterech dni wolnych od pracy postanowiliśmy razem z moim K wyjechać za miasto.

Jakiś czas temu pisałam Wam iż mamy karty członkowskie organizacji National Trust i jak tylko trafia się okazja to wertujemy nasz przewodnik, pakujemy suchy prowiant, siebie i heja za miasto. Staram się aby wolne weekendy wykorzystać aktywnie i przy okazji coś zwiedzić. Wielki Piątek był przepiękny, o tym gdzie pojechałam już wkrótce na blogu a dzisiaj o naszej wyprawie sprzed tygodnia.

Tym razem nasz wybór padł na miejscowość Cliveden

 Wiosna w tym roku dość zimna i kapryśna, tak więc tym bardziej odrobina więcej słońca wywołała we mnie falę optymizmu, może nareszcie popatrzę na te typowe wiosenne i sielankowe krajobrazy angielskiej wsi.

CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O CLIVEDEN?

 – Miejscowość położona w hrabstwie Buckinghamshire w dolinie rzeki Tamizy

– To olbrzymia posiadłość wybudowana na kształt włoskiej willi w stylu palladyńskim została przebudowana w XIX wieku przez architekta Charlsa Barrego ( słynnego budowniczego budynku parlamentu brytyjskiego w Londynie)

 

Pałac w wiosennej odsłonie– Posiadłość położona jest w malowniczym miejscu na wzgórzu ponad szeroko rozciągającą się Doliną Tamizy

– Cześć posiadłości wynajmowana jest przez hotel, nie byle jaki bo pięcio gwiazdkowy gdzie cena pokoi waha się od 350 do 5000 funtów od doby

Sala kominkowa w części hotelowej

 

– Mieszkańcami byli to m.in. Fryderyk książę Walii, słynna rodzina Astor w tym Nancy Astor -pierwsza kobieta będąca członkiem Izby Gmin

– Romantyczne miejsce przyciągało wielu znakomitych gości bywali tu m.in. Charlie Chaplin, Winston Churchill, Joseph Kennedy, George Bernard Shaw, Mahatma Ghandi, F.D Roosevelt, T.E Lawrence ( Lawrens z Arabii)

Portret Nancy Astor

 

– Posiadłość to także olbrzymi obszar parkowy 1.52 km 2 w jego skład wchodzą typowe tereny zielone ale i cześć zalesiona oraz urwiska nad rzeką

– Na terenie parku można znaleźć wiele ciekawych rzeźb , fontann nawiązujących do włoskiego stylu romantycznego.CO JA ZNALAZŁAM W CLIVEDEN ? 

 – Gdyby nie to iż na trawniku wyrastały żonkile mogłabym poczuć się jak w pięknej, letniej willi pod Mediolanem, pogoda też dopisała i nad ranem miałam niebo błękitne jak w Italii


 – Romantyczne zakątki w ogrodzie , prócz typowego wielkiego ogrodu z tyłu budynku, znajdziecie tam ogród wodny. To taka namiastka typowego ogrodu w stylu japońskim z małą pagodą na środku wyspy, liczne rzeźby skrywające się w cieniu drzew dodają temu miejscu prawdziwego uroku.

Fontanna Miłości

 

Warto też zejść schodami nad rzekę , znajdziemy się wtedy w prawdziwie cichym zakątku. Nieopodal stoi piękny domek rybacki wybudowany w XIX wieku, latem można nawet skorzystać z krótkiego rejsu po Tamizie. Miło było usiąść na ławeczce nad rzeką ,nasycić oczy zielenią i patrzeć na leniwie przepływającą rzekę.

 


– W drodze powrotnej do pałacu przeszliśmy częścią zalesioną wzgórza,nieźle się zasapałam, oj zasiedziałam się tej zimy. Wspinaczka jednak się opłacała ,warto było zobaczyć pałac z przeciwnej strony wzgórza i jak widać te miejsca były bardzo inspiracyjne dla niejednego artysty malarza. Warto wspomnieć iż dawniej cześć lasu zalesionego było wielkimi jodłami kanadyjskimi a w XVIII wieku nawet sprowadzono tutaj kilka sekwoi z za Wielkiej Wody. Niestety wielkie burze i wichury pokonały te piękne  drzewa.

Na terenie każdego obiektu National Trust najcześciej znajdziecie też miejsca,gdzie można wypić dobrą  kawę lub coś zjeść. W urokliwej oranżerii zorganizowano małą kawiarenkę to tam zaspokoiłem mój kawowy nałóg.

 

Warto wybrać się za miasto, nie wspomnę iż wiele osób tak jak i my postanowiło ten dzień spędzić aktywnie. Niestety długi weekend wielkanocny nie był zbyt szczęśliwy jeśli chodzi o wymarzoną pogodę ,nawet odwiedziła nas niezła nawałnica o wdzięcznej nazwie Katie, trzeba wiec czekać na kolejne i lepsze okazje aby skorzystać z uroków wiosny.

CLIVEDEN SZCZEGÓŁY 

Adres 

Cliveden Road, Taplow,

Maidenhead, Buckinghamshire,

Buckinghamshire, SL1 8NS
Ceny 

Bilety wstępu :

Ogród i teren lasu – dorośli 10 funtów ,dzieci 5 funtów

Pałac ( udostępniona jest tylko jedna cześć , od kwietnia do września ) – 2 funty dorośli , 1 funt dzieci

Dla wszystkich członków National Trust -wstęp jest bezpłatny

P.S Wielkie brawa należą się K mojego pana męża za jego talent w uchwyceniu tego co nie jest łatwe do złapania,miejsc i momentów mojego zachwytu – jest autorem zdjeć numer 1,6,7,8,12,13,14 inne zdjęcia pochodzą z Wikipedii i strony Booking.com