Z wizytą w bibliotece 

Należy tak zorganizować życie , aby każda chwila była ważna

( Iwan Turgieniew)

W maju szukam więcej okazji do dobrych spotkań z książką, świętowania moich małych przyjemności.

Jedną z nich jest odwiedzenie miejskiej biblioteki, w Southampton właściwie w każdej dzielnicy jest budynek, w którym mieści się biblioteka. Ja mam najbliżej do tej centralnej, która mieści się w tym samym budynku co urząd miasta ( wierzcie mi to olbrzymi kompleks).

Biblioteki posiadają pomieszczenia z komputerami z darmowym dostępem do internetu, to właśnie do tej biblioteki zawędrowałam 10 lat temu – ona była moim źródłem kontaktu z domem, rodziną z Polski. Z czasem biblioteka otwierała moje oczy na język angielski, ucząc się i zgłębiając język korzystałam z jej zbiorów. Dzisiaj nie potrzebuje korzystać z internetu w bibliotece a książki kupuje częściej w księgarniach bo ceny tu nie zabijają potencjalnych moli książkowych jak ja, za to biblioteka wzbogaciła się o pokaźny zbiór książek w wersji polskiej. Odwiedziłam bibliotekę i oto przyniosłam do domu pokaźny stosik nowych tytułów. Za rogiem budynku możecie znaleźć  wiele miłych kawiarenek, wsród nich czai się moja ulubiona Mettricks ( najlepsza kawa w mieście !), słoneczko pięknie świeciło nie mogłam sobie odmówić dobrej kawy i towarzystwa Magdaleny Parys – akurat kończę czytać jej książkę ‚ Biała Rika’

Dlaczego warto zapisać się do biblioteki w Southampton ? 

  • Masz bezpośredni dostęp do literatury w języku angielskim – przy okazji poznawania języka świetne źródło książek na każdym poziomie językowym
  • Darmowy dostęp do wi-fi i komputera – dla nowych rezydentów miasta świetna okazja do kontaktu z rodziną
  • Biblioteka posiada pokaźny zbiór nowości ale i starszych woluminów
  • Na miejscu organizowane są play grupy dla dzieci oraz wiele eventów dla mam z dziećmi czy seniorów
  • Biblioteka jest w pełni zinformatyzowana ( mogę przedłużyć termin wypożyczenia książki nie wychodząc z domu )
  • Centralna biblioteka posiada 10 filii w innych dzielnicach miasta i jak wypożyczysz książkę w jednej z nich to możesz oddać w innej
  • Od paru lat wyraźnie zarysowała się w mieście aktywność i obecność Polaków stąd w każdej bibliotece bez problemu można znaleźć książki w języku polskim ( największy zbiór mieści się w bibliotece centralnej)
  • Książki w języku polskim to przede wszystkim literatura dziecięca, klasyki, beletrystyka, książki obyczajowe, romanse, sporo nowości ( jak widzicie powyżej coś tam dla siebie wygrzebałam )

Guidhall Square ( to zdjęcie zrobiłam siedząc w towarzystwie książki i kawy)

Budynek urzędu miasta to olbrzymi kompleks, opowiem o nim więcej przy innej okazji. Mieści on w sobie galerię sztuki, centralną bibliotekę, biura urzędu a z boku przyklejoną sale koncertową i muzeum miejskie.

Wejście do budynku biblioteki i galerii miejskiej

Przydatne linki

Ciekawa jestem czy w dobie internetu i czytników korzystacie z biblioteki ? Może napiszecie mi co nieco o Waszych bibliotekach? Oczywiście napiszcie też koniecznie co teraz czytacie.