Zapraszamy do lata po fińsku /Welcome Summer made in Finland

Dostałam kolejne dwie kartki tym razem ze Skandynawii i kompletnie mnie zaskoczyły.

WIZERUNEK KARTEK

Oto dwie kompletnie różne kartki z tego samego kraju od kompletnie dwóch,  innych osób.  Czyżby jednak się umówili? Chyba wszyscy kochają tam nieco inny wizerunek rzeczywistości ☺

image

wpid-wp-1435495488024.jpeg

Okazuje się,że Finowie mają w sobie chyba duże poczucie estetyki, przyleciały do mnie już dwie kartki z tego kraju i obie są w pewien sposób połączone. Nie ma na nich widoków ośnieżonych pół, nie zauważycie też osławionej zorzy polarnej. Obie kartki zdecydowanie oddają kult sztuce niż typowej sfotografowanej scenerii.

Nie mogłabym być sobą gdybym nieco pogrzebała i poszukała coś na ten temat…

Pierwsza kartka – sama nazwałam ją ‚Calineczka”, bo takie było moje pierwsze skojarzenie, mała dziewczynka pod parasolem z margaretki, jakie słodkie i dziecięce…Jak się okazuje sama kartka a raczej rysunek jaki jest na niej obecny to dzieło fińskiej ilustratorki  Virpi Pekkali i nosi wdzięczny tytuł ‚Parasol„. Popytałam tu i ówdzie, wujek Google jest tutaj nieoceniony 🙂 i dowiedziałam się,że Virpi Pekkala specjalizuje się w pięknych ilustracjach, których głównymi motywami są dzieci, otoczenie przyrody. Oglądając jej prace nie mogłam nie oprzeć się wrażeniu,że tego typu ilustracji pełno było w książkach i bajkach mojego dzieciństwa, pełnych radości, słońca i słodkiej beztroski. Musicie zajrzeć na stronę na której zobaczycie większą kolekcję jej widokówek, wszystkie pełne są letniego słońca.

KOLEKCJA WIDOKÓWEK WG.PROJEKTU VIRPI PEKKALA—–> TUTAJ  

Druga kartka – również pojawił się motyw lata i wakacji, jednak tym razem wyraźnie dostałam kartkę z dawnej i minionej epoki, zapachniało drogimi i słodkimi perfumami a w oddali usłyszałam cichą nutkę jazzu jak z Nowego Orleanu, słońce zachodzi i ma się ku wieczorowi w nieco chłodniejszy letni dzień a mamy rok 1936.

Nie mogłam się oprzeć wrażeniu iż rok 1936 to jeszcze chwile szczęśliwości dla nieświadomej Europy, bo oto nadchodzi czas wojny, spokój tego miejsca i tej chwili wciąż jeszcze trwa ale nie na długo.

Cieszy mnie fakt iż te kartki trafiły do mnie właśnie teraz, już prawie koniec czerwca, nadchodzi sezon urlopów, wakacje albo się zaczęły albo ten moment wkrótce nadejdzie ( ja tutaj w UK muszę jeszcze czekać 2 tygodnie )- to taka mała zapowiedź lata, radości z obcowania z przyrodą, słonecznych kąpieli i dużej dawki witamin w postaci owoców i warzyw.

Mały prezent letni dla wszystkich kochających poezję 🙂

SKĄD DO MNIE PRZYBYŁY

Finland

FINLANDIA 

Dwie kartki równa się dwa miasta :

HELSINKI – stolica państwa, nie będę się rozpisywać o jej walorach turystycznych, wiele osób na pewno ma świadomość iż stolica ta jest w pełni związana z morzem, dzięki położeniu  przy Zatoce Fińskiej. Wiele zabytków i ciekawych budowli, wśród nich należy wymienić :

( na podstawie Wikipedii)

 • Senaatintori (plac Senacki), z pomnikiem cara Rosji Aleksandra II w centralnej części, zaprojektowany przez C.L. Engela w 1820 roku. Plac otacza mnóstwo budynków klasycystycznych.
 • Helsingin Yliopisto, gmach zaprojektowany przez C.L. Engela, drugi uniwersytet w Finlandii, założony w 1828 roku
 • Suomenlinna – twierdza wybudowana w 1748 roku przez Szwedów; teraz znajduje się w niej kilka muzeów.
 • Linnanmäki – wesołe miasteczko z 1950 roku
 • Gmach parlamentu Eduskuntatalo (1926-1931). Siedziba parlamentu Finlandii
 • Teatr Narodowy (Kansallisteatteri) z 1882 roku
 • Bank Narodowy (Suomen Pankki) z końca XIX wieku
 • Dworzec Kolejowy (Päärautatieasema) zaprojektowany w 1910 roku przez Eliela Saarinena
 • Dom towarowy Stockmann z 1930 r
 • Pałac Prezydencki (Presidentinlinna) z 1814 roku
 • Biblioteka Narodowa (Kansalliskirjasto) z 1828 roku, gmach zaprojektowany przez C.L. Engela
 • Most Pitkäsilta z 1912 roku
 • Obserwatorium astronomiczne (Tähtitorni) zaprojektowane przez C.L. Engela w 1825 roku
 • Teatr Szwedzki (Svenska teatern) z 1866 roku, zaprojektowany przez Nicholasa Benoisa, zmodernizowano w 1935 roku
 • Kaivopuisto – jeden z największych parków w centrum Helsinek z 1840 roku

 TURKU – oto najstarsze miasto fińskie i stolica tego państwa aż do roku 1812, ważny port i miasto uniwersyteckie. Niemal od początku średniowiecza znajdowało się w strefie wpływów szwedzkich co jeszcze bardziej umocniło pozycję miasta jako stolicy. Tym czasom i nieco późniejszym zawdzięcza wiele zabytków o charakterze sakralnym w stylu romańskim i gotyckim.

Wiek XVI to czas wielkiego rozkwitu, próby uniezależnienia się od dworu szwedzkiego. To czasy panowania króla Jana III Wazy, męża Katarzyny Jagiellonki, mamy więc i polski akcent 🙂

Zdecydowanie gdybym miała pojechać z wizytą do Finlandii to wybrałabym się do Turku, jest tutaj naprawdę co robić, miasto ma spora ilość zabytków, na szczególną uwagę zasługuje katedra i oczywiście zamek. Niewiele już w Europie można zobaczyć zabudowań z okresu XIII-XVI w, to miasto nadal daje nam ku temu okazję.